Yaratıcı kültür endüstrilerinin kentlerin yerel kimliği ve imajı üzerindeki etkileri
The effects on the creative cultural industries on the local image and identity of cities
  1. Tez No: 167778
  2. Yazar: SERENGÜL SEÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tez konusu çok bileşenli bir yapıya sahiptir. Ana bileşenler; kentlerin yerel kimlik ve imajları ve yaratıcı kültür endüstrileridir. Bu bileşenlerin temelini oluşturan kent merkezleri, kültür, küreselleşme ve hızlı değişim sürecinin getirdiği yaratıcılığın potansiyeli öncelikli inceleme konusu olmuştur. Bileşenlerin her birinin birbiriyle etkileşim halinde olması ise araştırmaları ve tezin gelişim sürecini oldukça detaylandırmıştır. Tez hazırlanırken ulaşılmak istenen son noktanın, kentlerin yerel kimliklerinin ana bileşenleri olan kent merkezlerinin son dönemlerde büyüyen bir sektör olan yaratıcı kültür endüstrilerinin etkilerinin bir değerlendirmesi olması sebebiyle araştırmalara kent ve kent merkezi kavramlarından başlanmıştır. Buradan kent imajı, kültür ve her ikisi arasında gelişen ve değişen etkileşime geçilerek kent imajını şekillendiren en önemli etkenlerden birisi olan kültürün ve küreselleşmenin oluşturduğu küresel pazar ve bu pazarın yönlendirdiği hızlı tüketimin sonuçları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ancak asıl amaç kültürün günümüzde, sanıldığının aksine, kentleri tüketim merkezleri durumuna düşürmekten öte sanat ile bütünleşerek yarattığı olumlu ve canlı etkilerine dikkat çekmektir. Özellikle kentsel yenileme veya kentsel tasarım projelerinin bir parçası olan birtakım görsel sunum teknikleri incelenmiştir. Bu incelemeler için ise Avrupa'nın ve dünyanın bir numaralı kültür-sanat merkezlerinden birisi olan İngiltere'nin başkenti Londra örnek alınmıştır. Son olarak ise; Londra örneğinden elde edilen bilgiler ışığında İstanbul'da kültürün ve sanatın potansiyeli kullanıldığı takdirde yaratacağı etkiler ve güncel gelişmelere yer verilmiştir. Bu değerlendirmelere ek olarak, daha önce üzerinde çalışılmış olan İstanbul, Eminönü, Hanlar Bölgesi'nin İstanbul'un Tarihi Kent Merkezi olan Tarihi Yarımada' nın çok önemli bir parçası olması sebebiyle bu bölgeye yönelik bir çalışma da yapılmıştır. Londra deneyimi ışığında Hanlar Bölgesi'nin alternatif bir kültürel bölge olarak gelişme potansiyeli değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis has a multi-component structure. Main components are local image and identity of the cities and creative culture industries. City centres, culture, globalism and the potential of creativity which comes out of fast development process are forming the bases of the components which were priority research subjects. The interaction between components caused a detailed development process for the thesis. Because of the main scope of the thesis is to put forward an evaluation of the effects of creative culture industries as a growing sector on one of the most important components of the cities which are city centres; the research process has been started with city and city centres concepts. From that point of view; the subject has widen to city image, culture and the developing and changing interaction between them. Also the results of culture and globalism as one of the most effective concepts which are forming together global market and consumption were defined in detail. But the main scope is; to take attentions to the positive and vital effects of art and culture as in contrary with what is believed as cities becoming consumption centres by the help of culture. Mostly visual representation technics as an important part of an urban renewal or urban design projects has been studied. As a case study for researches London which is the capital of UK and one of the most vital art and culture centres of Europe and the World. As a last point of view at the light of the London experience; the use of the potential of art and culture for Istanbul and the current developments along it. As an addition to these an evaluation has been put forward about Istanbul, Eminönü,“The Khans District”with a strategical position within Historical Peninsula as the old city IIIcentre. It has been argued that“The Khans District”has a potential to act as an alternative cultural area.