Analysis of three-dimensional software eit phahtoms by the finite element method
  1. Tez No: 16780
  2. Yazar: MOHİD SAİD MAHMOUD
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ZİYA İDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
CZET 3 BOYUTLU EET FANTOMLARININ SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLEANALÎZÎ MAHMOUD Mohd Said Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Yusuf Ziya ÎDER Aralık 1991, 68 sayfa Bu çalışmada, gelişigüzel kesitli sonlu silindirler için Elektriksel Empedans Tomografisinin 3 boyutlu ileri problemi çözüldü. Silindir modelinin orta kesidi çevresine, eşit aralıklarla 16 elekrotun yerleştirildiği düşünüldü. Belirli bir iletkenlik dağılımı için elektrotların ardışık bir çiftine akım uygulanarak diğer ardışık elekrot çiftlerindeki potansiyel farkı hesaplandı. Çözüm için Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanıldı. Bu metod için silindir, üç boyutlu izoparametrik elemanlara bölündü. Her elemandaki potansiyel dağılımı ikinci derece fonksiyonların doğrusal birleşimi olarak hesaplandı. Bu yöntem kullanılarakdiferansiyel denklem matris denklemine indirgendi. Matris denklemi, bilgisayar bellek kullanımı az ve hızlı Front Algoritması kullanılarak çözüldü. Farklı şekillerde, iletkenlik dağılımı değişik silindirler için ileri problem çözümleri elde edildi. Elektrot şeklinin ileri problem çözümüne etkisini incelemek amacı ile çizgi ve sonsuz ince nokta elektrotlar, sıfırdan farklı alanları ve yüzey direnci olan elektrodlan için potansiyel farkları elde edildi. Anahtar Sözcükler : Elektriksel Empedans Tomografisi, Sonlu Elemanlar Metodu. Bilim Kodu : 609. 01. 04 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THREE-DIMENSIONAL SOFTWARE EIT PHANTOMS BY THE FINITE ELEMENT METHOD MAHMOUD Mohd Said Faculty of Engineering M.S Electrical and Electronic Engineering, Supervisor Prof.Dr. Yusuf Ziya ÎDER December 1991, 68 pages In this work a three dimensional (3.D) solution for the forward electrical impedance tomography (EIT) problem of finite cylinders with arbitrary cross section and general conductivity distributions was obtained. 16 electrodes are located equadistance along the boundary of the middle portion of the cylindrical object, current is applied between two successive electrodes on the boundary and the potential difference between every two successive electrodes other than the current carrying ones were found. The Finite Element Method is adopted as the numerical technique for the solution of the problem. In this method the region of interest is divided into small elements, then the unknown function is approximated inover each element by expressing it as a linear combination of known trial functions. By using this method the solution of the differential equation is reduced to the solution of matrix equation. The matrix equation is solved using the Front algorithm which requires less computer time and less storage than the other algorithms. Using the algorithm above the forward problem is solved for different objects with different shapes and different conductivity distributions. To see the effect of the electrode shape and size in the solution, current is applied through different types of electrodes such as line electrodes, infinitely thin point electrodes, electrodes with nonzero area with zero or nonzero surface resistivity. Keywords : Electrical Impedance Tomography, Finite Element Method. Science Code : 609. 01. 04 IV