Esendemir Tepe (Koçak-Ulukışla-Niğde) demir skarn yatağı metalojenik incelenmesi
  1. Tez No: 167804
  2. Yazar: ZİYA ATEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
VII öz Bolkardağlarının kuzey bölgesinde yer alan çalış ma alanı altta, paleosen-Alt Eosen yaşlı kireçtaşı arakatkı- lı volkanitler ve bunları uyumsuzlukla örten Lütesiyen kı rıntılıları ile kaplıdır.Bölgede Lütesiyen öncesine ait tektonik hareketlerle oluşmuş normal faylar ile jjütesiyen sonrası tektonik hareketlerle gelişmiş kıvrımlar ve doğrul tu atırolı faylar görülür. Lütesiyen öncesine ait siyenit porfir daykları bölgedeki muhtemelen en son magma tik akti- viteyi ifade eder.Volkanitler ile kireçtaşı kontağı boyunca skarnlaşma ve cevherleşme görülür. Esenderair tepenin GB sın- daki skarn zonunda manyetit, kobaltit,kalkopirit, pirit, bra- voit,lineit ve Bi sulf o-tuzları saptanmıştır. Skarnlaşmanın ve cevherleşmenin, siyenit porfir dayklarından kaynaklanan raağraato jenik eriyiklerin aktivitelerinin birbirini takip e- den aşamalarında oluştuğu sonucuna varılmıştır. Veriler bu yatağın Fe, hatta Cu,Co,Bi için ekonomik olabileceğimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The studied area, located at the north of Bolkar- dagfİ3 covered by tal eocene -Lower Eocene volcanics with limestone at the basement of the area and Lutetian clastic which arerlie uaconformably volcanic». Normal faults, rela ted to the tectonic movement» before Lutetiam and foldings and atrike-3lip faults »related to the tectonic movements after Lutetian, are observed. Syenite porphry dikes cutting through the volcanics which is believed to be eraplaced before Lutetian, represent» lat«at 'nagmatism of the region. Skarnizatioa and mineralization are observed along the contact between volcanics aud limestone. In the skarn zone located at the southwest of Esendemir hill.magneti te, co balt ite, chal copy rite,pyrite, bravo ite, linn e ite, and Bi sulpho-salts are identified.lt is concluded that.skarniz Ti tian and mineralization were formed as discrete stages of the magmatogenic solutions' activities which has same ori gin with the siyenite porphry dikes. Datas show» that Esen demir hill Fe skarn deposit will be economic for tn« ;'e and alsa Cu,Co,fii.