Depresyon geliştirmiş ve geliştirmemiş anksiyete bozukluğu vakalarında tiroid hormonları ile oto-antikorları
- Tez No: 13588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER SOFUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Klinik olarak tiroid fonksiyon bozukluğu işareti olmayan, 22'si sekonder depresyon geliştirmiş olmak üzere 108 anksiyete bozukluğu ve 31 sağlıklı kontrol vakasında serum tiroid hormon seviyesi ile tiroid oto-antikorları titrasyonu tayin edildi. Bu hormon değerlerinin mental semptomların şiddeti ve yaş ile ilişkisi araştırıldı. Anormal tiroid hormon seviyeleri bulunma sıklığı komplikasyonsuz anksiyete bozukluğu grubunda % 67.44, sekonder depresyon grubunda % 68.18 olarak bulundu. Bu oran kontrol grubunda % 38.71 idi. Ortalama tiroid hormon değerleri hasta grubunda, kontrol grubundakine göre önemli derecede yüksek bulundu. Tiroid oto-antikorları mevcudiyeti yönünden ise hasta (% 2.77) ve kontrol (% 3.22) grupları arasında istatistik? bakımdan önemli bir fark bulunmadı. Yaş ilerledikçe hasta ve kontrol gruplarının hormon değerlerinde bir düşme eğiliminin mevcut olduğu dikkati çekti. Hasta grubunun psikiyatrik semptomların şiddeti ile hormon değerleri arasında bir korelasyon bulunmadı. Sonuç olarak bu çalışmanın verileri, anksiyete bozukluklarının ayırıcı teşhisinde önemi olan tiroid disfonksiyonunu teşhis etmede, sadece başlangıçta elde edilecek anormal değerlere güvenilmemesi gerektiği fikrini destekledi.
Özet (Çeviri)
In this study, thyroidal hormone levels and titrations of thyroidal auto-antibodies were measured in 108 patients with anxiety disorder (22 of them have had secondary depression as a complication) and 31 healthy control subjects. It was also investigated whether there were any relationships between hormone levels and ages or severity of mental symptomatology of the patients or not. None of these subjects had any clinical sign of thyroidal dysfunction. The frequency of abnormality of thyroidal hormone levels was found to be 67.44 % in the uncomplicated anxiety disorder group and 68.18 % in the secondary depression group. This ratio was 38.71 % in the control group. The mean values of thyroidal hormones were significantly higher in patient groups than that of control group. There was no significant difference between the patient (2.77 %) and control (3.22 %) groups in terms of the frequencies of positivity of thyroidal auto-antibodies. It has been noticed that there was a tendency of decreasing in thyroidal hormone values as the age of patient increased. It was also found that there was no significant correlation between the thyroidal hormone values and severity of clinical symptomatology. In conclusion, the data of this study supported the idea that it should not be relied on abnormal hormonal values that could be obtained preliminary to distinguish anxiety disorders from thyroidal dysfunctions.