Yeni tasarlanacak apartman tipi konutlar için planlama kriterlerinin belirlenmesi İzmir özelinde bu kriterlerin tespiti
The analysis of the planning parameters for the multi-storey type housing; the defining of these criteras at İzmir
- Tez No: 167805
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
II Özet Araştırmamızda temel amaç; fiziksel ve sosyal olarak apartman tipi konutların niteliksel sorunlarının planlama düzleminde incelenmesi ve bu inceleme sonucunda elde edilecek parametrelerin yeni planlanacak apartman tipi konutlarda planlama düzeyinde çözüm önerileri oluşturulmasında kullanılmasıdır. Tezin kapsamı belirlenirken konut sorunu diye nitelendirilen ve ülkemizin 50' li yıllardan günümüze yüzleştiği en önemli olgu olan sorunun plansal düzlemde nitelik sorunlarının tespit edilerek, giderilmesi yönünde çözümler önerebilmek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda ikametimizi şekillendiren konutlarımızın incelenmesi ve bu incelemelerden elde edilecek sonuçların istiflenerek çözümün sistematiğinin oluşturulması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill Abstract The main aim of this research; is the analysis of the physical planning problems of apartment (multi-storey) type housing and the usage of these maintained parameters for defining new solutions on the apartment type housing in respect to planning. The content of this thesis had been clarified according to the purpose of identifying the physical problems in the planning of apartment (multi-storey) type housing which has been one of the most important problems that has been faced in our country (Turkey) since 1950's. In this respect, the houses, which define our inhabitance, are examined, and it is planned to systemize the new proposals in the light of the findings gathered from this research.