Konutlarda iç mekan düzenlemeleri ve Feng Shui ilkeleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 167821
  2. Yazar: PELİN ALOĞLU SERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENEM ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET İnsanoğlu yaşamaya başladığı ilk günden beri korunmak ve barınmak için. sığınacağı ve yaşayacağı mekanlara ihtiyaç duymuştur. Mekanlar, insanların günlük eylemlerini gerçekleştirebilecekleri, içinde yaşayan kişilerin yaşam biçimini yansıtan ve atmosferi olan alanlardır. Bugün içinde yaşadığımız mekanları düzenlemek için öğrendiğimiz ve uyguladığımız tüm işlevsellik, estetik, konfor ve çevreye uyumluluk ilkelerini barındıran kurallar, 4000 yıllık geçmişe sahip Çin mimarisinde“Feng Shui”felsefesi olarak oluşmuş, gelişmiş ve yazılı kaynak haline getirilerek diğer nesillere aktarılmıştır. Feng Shui, rüzgar ve su anlamına gelen bir Çin yerleştirme sanatıdır. Bu yerleştirme sanatında, mimarlık disiplininde öğrenip uyguladığımız tüm düzenleme kurallarında ayrılan ve örtüşen bir çok ilke vardır. Feng Shui'nin esas kavramları, yaşam gücü anlamına gelen Ch'i'nm hareketi, yin ve yang gibi zıtlıkların yarattığı denge, elementlerin, bir başka deyişle malzemeleri oluşturan maddelerin birbirleriyle olan uyumlarıdır. Mekan tasarımında doğaya uyum sağlama, mutlu ve huzurlu yaşama amacıyla fark etmeden uyguladığımız mimari düzenleme ilkelerini, konut içinde Feng Shui ilkeleriyle karşılaştırmak çalışmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Throughout history, human beings need places to live and take shelter in. Places are the areas which carry the daily activities on of the people and reflect also the character of the people who live in. All the rules containing functionality, aesthetics, comfort and adaptation to environment principles, which we learn and apply them to arrange our living places, today are formed as 'Feng Shui' philosophy in Chinese architecture with 4000 years history, developed and inherited to coming generations as a book. Feng Shui is a Chinese placing art which means wind and water. In this discipline, there are many principles which are similar to placing rules that we learn and apply as an architect. Main concepts of Feng Shui are Chi' s movement meaning life power, Yin and Yang which is balance of opposite things like black and white and harmony of pieces forming a material. Main goal of this work is to compare the principles of Feng Shui to the principles of place arrangement that we apply unconciously in the time of making the design of a place to live in harmony with environment, happy and peacefull.