Bir serbest nilpotent idealin merkezi terimlerine göre kalan sınıflarının cebiri ve derecelendirilmiş lie cebirleri
  1. Tez No: 167826
  2. Yazar: NAİME EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET L derecelendirilmiş, bir Lie cebiri ise L nin her A alt cebirine grA ile gösterilen derecelendirilmiş bir alt cebir karşılık getirilmiştir. L serbest ise ve bir n e lN için L(n) flA Çl A2 oluyorsa her r e lN için grAr = (grA)r olduğu gösterilmiştir. L nin serbest nilpotent olması durumunda A serbest bir alt cebir ise grA nın da serbest olduğu ispatlanmıştır. L bir serbest Lie cebiri, I, L nin bir ideali ve n?2 bir tamsayı olduğuna göre L/In nin serbest nilpotent bir idealinin abelyen veya I/In ye eşit olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Let L be a graded Lie algebra. Given a subalgebra A of L, a graded subalgebra grA of L is associated with A. It is shown.that if L is free and L(n) fi aÇa2 for some n e IN, then grA = (grA) for every r e IN. In case L is free nilpotent and A is free, then grA is also free. It is shown that if L is free, I is an ideal of L and n ?2 is an integer, then a free nilpotent ideal of L/I is either abelian or equal to I/I.