Yatağan Termik Santrali uçucu küllerindeki metallerin farklı çözelti ortamlarındaki davranışları
Leaching characteristics of fly ash from power plants of Yatağan, Muğla
  1. Tez No: 167858
  2. Yazar: SÜREYYA ARIK KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VII YATAĞAN TERMİK SANTRALİ UÇUCU KÜLLERİNDEKİ METALLERİN FARKLI ÇÖZELTİ ORTAMLARINDAKİ DAVRANIŞLARI (Yüksek Lisans Tezi) Süreyya ARIKKADIOĞLU MUĞLA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2005 ÖZET Bu çalışmada Yatağan Termik Santralinden çıkan uçucu külün içerdiği metallerin farklı çözeltilerdeki davranışları incelenmiş ve yer altı sularında meydana getirebileceği olası metal kirliliği laboratuar koşullarında araştırılmıştır. Deneyler için leaching yöntemi kullanılmış ve uçucu kül numuneleri HNO3 çözeltisine ve distillenmiş suya karıştırılmıştır. Katı (g) /Sıvı (mi) oranlan 1/4, 1/8, 1/10, 1/12 ve 1/16 alınmıştır. Hazırlanan çözeltiden 1, 2, 4, 8, 16 ve 24 saat süreyle karıştırıldıktan sonra filtre edilmiştir. Filtrasyon sonunda elde edilen süzüntüler ICP de okunmuştur. Genellikle K/S: 1/8 oranında çözeltiye geçen ağır metallerin miktarı yüksek bulunmuştur. Ölçülen metaller pH: 2 de 25°C de çözeltiye düşük oranlarda da olsa geçmiştir. Uçucu külde, yapılan analizlerde Cd, Co, Cr, Cu, Ni, Fe, Zn, Pb, Mn metalleri incelenmiştir. ICP de elde edilen bulgulara göre uçucu külden çözeltiye en çok Fe, Mn ve Zn'nun geçtiği belirlenmiştir (pH: 2, t = 25°C, K/S: 1/4). Anahtar kelimeler : Uçucu kül, ağır metal, liç Sayfa adedi: 107 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet BALCI
Özet (Çeviri)
VIII LEACHING CHARACTERISTICS OF FLY ASH FROM POWER PLANTS OF YATA?AN, MUGLA (M.Sc. Thesis) MU?LA UNIVERSITY INSTITUTE of SCIENCE and TECHNOLOGY 2005 ABSTRACT Environmental concerns regarding the potential contamination of soil, surface and ground water due to the presence of soluble metal species in the fly ash leachate is of great importance. Serial batch leaching was carried out simulation the rain water condition of the study area to understand the behaviour of elements during leaching. Objective aim of this study was to investigate the leaching of metals from fly ash with distilled water, acidic water at various fly ash/water ratios, pH and temperatures. The leachates were analysed for the elements Cd, Co, Cr, Cu, Ni, Fe, Zn, Pb, Mn metals, by inductively coupled plasma spectrometer (ICP). Most of elements showed maximum concentrations at higher Solid/Liquid (S/L) ratio and then decreased with decreasing S/L ratio. Some elements were released rapidly in the initial stage of leaching, measurable amounts of metals were still detectable in the fly ash leachate treated several times with distilled water. Such leaching behaviour indicates slow and long-term leaching of elements of ash particles. This was confirmed by leaching of weathared fly ash which had been disposed of several years. The results show that pH of the solution, leaching time, and particulerly properties and occurence of the elements, have a strong influence oh leaching behaviour. Key Words : Fly ash, heavy metal, leaching Page Number : 107 Adviser : Prof. Dr. Ahmet BALCI