Betonarme yapıların dayanımının arttırılması (güçlendirilmesi)
Rehabilitation of RC structures
  1. Tez No: 168081
  2. Yazar: OSMAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
IV ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, 1975 deprem şartnamelerine göre uygun bîr biçimde yapılmış betonarme yapılarda uygulanan onarım ve güçlendirme ilkeleri ortaya konmuştur. Uygulanan onarım ve güçlendirme ilkeleri, ABYYHY-1998, TS-500/2000 (TS-206/2003), Eurocode 8 ve FEMA 273-356'nra bir birleşimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Birinci bölümde, betonarme yapıların ve elemanlarının deprem yükleri etkisindeki davranışları ele alınmıştır. Bu şekilde onarım - güçlendirme çalışmalarının içine uygun bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, mevcut betonarme yapıların deprem güvenliğim değerlendirme yöntemleri ele alınmış olup, yapıların depreme dayanıklılığını belirlemeye ve gerekirse güçlendirme takviyesine yönelik mühendislik hizmetleri şartnamesi sunulmuştur. Üçüncü bölümde, betonarme yapılarda gözlenen kusurlar, hasar çeşitleri ve nedenleri irdelenmiş olup, bu konuda tüm betonarme yapı elemanları tek tek incelenmiştir. Dördüncü bölümde, depremde hasar gören betonarme yapı elemanlarının onarım - güçlendirilmesi ele alınmıştır. Bu bölümde, onarım - güçlendirme malzemeleri incelenmiş olup, bu malzemelerle güçlendirilmiş betonarme yapı elemanlarının davranışları ortaya konmuştur. Beşinci bölümde ise, betonarme yapıların güçlendirilmesine karar vermeden önce yapılan ön incelemeler ele alınmış olup, güçlendirmesine karar verilen betonarme yapılarda takviye projesinin hazırlanması işlemleri anlatılmıştır. Ayrıca, BATTALGAZİ VERGİ DAİRESİ - MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜ binasının mevcut durumu ve takviyeli durumu IDESTATIK 5.35 ENTERPRISE bilgisayar programıyla çözümlenerek, karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this thesis study that was prepared by me was exhibited reinforced concrete structures' repair and reinforcement principles which was built with corresponding to 1975 earthquake rules. Applied repair and reinforcement principles are result of ABYYHY-1998, TS-500/2000 (TS-206/2003), Eurocode 8 and FEMA 273-356. In the first section of thesis, behavior of reinforced concrete structures and its members were discussed that was subjected to lateral forces, thus, made beginning into repair - reinforcement principles like this. In the second section, exsisting reinforced concrete structures were observed against safety evaluating methods of earthquake. Also strength of RC structures were determined against earthquake and were presented if the strengthen of RC structures were required in the Engineering Attendance Rules. In the third section, reinforced concrete structures and all members were examined which of observed faults, damage types and reasons. In the fourth section, repair and strenghten of damaged by earthquake reinforced concrete structures were examined. In this section, materials of repair - strengthen were observed and also behavior of strenghtening reinforced concrete structures' members with this materials were exhibited. In the fifth section, before deciding strenghten of reinforced concrete structures, the first observation were discussed. After deciding strengthen of reinforced concrete structures, preparation processes of reinforcement project were told. And also, exsisting case and strenghten case of BATTALGAZİ TAX DEPARTMENT - NATIONAL ESTATE ADMINISTRATION building were analyzed with IDESTATIK 5.35 ENTERPRISE computer program and then both of these cases were comparised with each other.