Akış kanallarında kirlilik problemi
Fouling problem of flow channels
- Tez No: 168080
- Danışmanlar: PROF.DR. BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI ÖZET Kirlenme, endüstriyel işlemlerde yaygın olarak kullanılan ısı değiştiricilerinde karşılaşılan önemli problemlerden birisidir ve yabancı maddelerin ısı değiştirici yüzeylerinde birikerek oluşturdukları tabaka olarak tanımlanabilir. Oluşan kirlenme ve kirlenmenin zamanla çoğalması, ısı değiştiricilerde ciddi ekonomik ve teknik sorunlara neden olmaktadır. Dolayısıyla ısıl sistemlerde oluşan kirlenme modellerinin geliştirilebilmesi, ısıl sistemlerin iyileştirilmesinde ve enerji yönetiminde önemli bir adım atılmasını sağlayacaktır. Ancak kirlenme mekanizmalarının karmaşıklığı, mekanizmaların ve yürütücü kuvvetlerin net olarak belirlenememesi modellerin geliştirilmesini yavaşlatan en büyük engeldir. Bu çalışmada, endüstriyel işlemlerde yaygın olarak kullanılan yatay borulu ve dirsekli ısı değiştiricileri yüzeylerinde görülen parçacık birikimi, FLUENT programının CFD (Computational Fluid Dynamics) kodu kullanılarak modellenmiş, tanımlanan kirlenmenin etkileri incelenmiş ve kirlenmeye etki eden faktörler üzerine çalışılmıştır. Kirlenme, FLUENT programının çok fazlı akış (sıvı + katı faz) seçeneği kullanılarak modellenmiştir. Modelde, ısı değiştirici akışkanı içinde kimyasal tepkime ile oluşan katı CaC03 parçacıklarının, akışkan molekülleri ile birlikte temel momentum korunumu denklemlerine göre hareket ettiği ancak; akışkan moleküllerine göre daha büyük kütle kuvvetlerine maruz kalması nedeniyle çökelerek ısı değiştirici yüzeyinde biriktiği tanımlanmıştır. Model için farklı başlangıç koşullan belirlenerek, CaC03 oluşum miktarının, akışkanın ısı değiştiriciye giriş hızının ve giriş konumunun, katı parçacık birikimini, ısı değiştirici etkinliğini ve diğer ısı değiştirici özelliklerini (sıcaklık, yüzey ısı transfer katsayısı, ortalama hız) nasıl etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY Fouling is one of the significant problems of heat exchangers which are commonly used in industrial process and it can be identified as any kind of deposit of extraneous material that appears upon heat transfer surface during the life time of heat exchanger. The increase in the level of fouling causes serious economical and technique problems. Whatever the cause or exact nature of the deposit, an additional resistance to heat transfers is introduced and the operational capability of the heat exchanger is correspondingly reduced. So that; fouling is an important problem for heat exchangers and can be described as deposition of dissolved or suspended solids on heat exchanger surfaces. One question of interest in the industry is“when”and“how much”fouling will occur under certain conditions. In this study, particle deposition (fouling) on tube heat exchanger surfaces has simulated with using FLUENT and its CFD (Computational Fluid Dynamics) code. Fouling and its effects have investigated and the parameters which affecting fouling has been studied. Fouling has been considered as a multiphase flow which contains liquid (water as primary phase) and solid (CaCC>3 as secondary phase) phases together. In this simulation, solid CaCC>3 particles which occur as a result of a chemical reaction are transporting with fluid. The transport mechanism is based on general conservation equations and momentum equations which are known as Navier - Stokes equations. Since the body forces which affecting CaCC>3 particles are greater than that of the fluid molecules so that; CaCC>3 particles settle out upon the heat transfer surface. In the simulation different boundary conditions has applied to investigate the effects of solid particles that occur in a tube of a heat exchanger, inlet velocity of fluid and up or down flow direction on heat transfer. The results are depicted in comprehensive figures.