Edirne Köy Kalkınma Kooperatifleri Birliği'nin ekonomik analizi ve planlaması
The economic analysis and planing of the Union of Edirne Village Development Cooperatives
  1. Tez No: 168166
  2. Yazar: NİLÜFER SERİNİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ANABILIM DALI : Tarım Ekonomisi PROGRAMI : Tezli Yüksek Lisans ADI VE SOYADI : Nilüfer SERİNİKLİ DANIŞMANI : Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN MEZUNİYET TARİHİ : 28/0 1/2005 TEZİN ADI : Edirne Köy Kalkınma Kooperatifleri Birliğinin Ekonomik Analizi ve Planlaması. ÖZET Bu araştırmada Edime Köy Kalkınma Kooperatifleri Birliği incelenmiştir. Kısa adı Köy-Koop, olan bu Birlik 1974 yılında Edirne ili ve çevre ilçelerde faaliyet gösteren tarımsal amaçlı; Hacıdanişment (Lalapaşa), Küçükevren (Enez), Tatarlar (Edirne), Turnacı (Uzunköprü), Vaysal (Lalapaşa), Yeniköy (Uzunköprü), Elcili (Edirne) köy kalkınma kooperatiflerinin üst örgütlenmeye gitmeleri sonucu kurulmuştur. Köy-Koop Edirne Birliğinde yönetim demokratik ve kooperatife giriş ve çıkış serbesttir. Birlik, çeltik fabrikası işletmeciliği, tarımsal girdi temini, pazarlama gibi faaliyetleri ortaklarının hizmetine sunmaktadır. Özellikle Köy-Koop Edirne Birliği 'nin ana faaliyet konularım süt ve çeltik oluşturmakta olup, sütün toplanmasından pazarlanmasına, süt ürünlerinin (peynir, kaşar peyniri, lor peyniri) alımından satılmasına, çeltiğin alımından pazarlanmasına kadar tüm aşamalarda etkin olmaya çalışmaktadır. Birliğin gerekleştirdiği bu faaliyetler birlik başkam ve birlik müdürünün katkılarıyla yürütülmektedir. Araştırmaya konu olan Birliğin, faaliyetleri incelenmiş, zayıf ve güçlü yönlerini tespit etmek ve Birliği geliştirecek önlemler almak amacıyla, Birliğin ekonomik analizi ve planlaması yapılmıştır. Birliğin ayakta kalabilmesi için, gelecekte mevcut faaliyetlerini daha iyiye götürmesi ve gelişmesi için önerilerde bulunulmuştur. TEZ SAVUNMA JÜRİSİ 1. Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Trakya Üniv. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 2. Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR Trakya Üniv.Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 3. Yrd.Doç.Dr.Elman BAHAR Trakya Üniv. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü
Özet (Çeviri)
ANABILIM DALI : Tarım Ekonomisi PROGRAMI : Tezli Yüksek Lisans ADI VE SOYADI : Nilüfer SERİNİKLİ DANIŞMANI : Prof.Dr. LHakkı İNAN MEZUNİYET TARİHİ : 28/01/2005 TEZİN ADI : The Economic Analysis and Planing of The Union of Edirne Village Development Cooperatives SUMMARY In this research, The Union of Edirne Village Development Cooperatives was investigated. This union shortly called as Köy-Koop was established in 1974 as the top organization of village development cooperatives located in Hacıdanişment and Vaysal (Lalapaşa), Küçükevren (Enez), Tatarlar and Elcili (Edirne), Turnalı and Yeniköy (Uzunköprü) in Edirne Province and nearby counties. The management is democratic and free membership is applied in The Union of Edirne Köy-Koop. The union supplies its members with services as paddy rice processing management, procurement of farm inputs, rice and milk marketing. In particular, milk and paddy rice comprise the main activities of Edirne Köy- Koop Union and the Union tries to be efficient in all stages of the activities from milk collection to purchases and sales of dairy products (white cheese, kaşar cheese, lor cheese), from paddy purchasing and proccessing to rice marketing. These activities are carried out by the contribution of the Chairman and Director of The Union. The activities of The Union were studied, economic analysis and planning of The Union were made in order to determine the weaknesses and strenghts and to make measures for the progress of The Union. Suggestions were made for The Union's survival, to improve The Union's operations and the development of the Union. TEZ SAVUNMA JÜRİSİ 1. Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Trakya Üniv. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 2. Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR Trakya Üniv.Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 3. Yrd.Doç.Dr.Elman BAHAR Trakya Üniv. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü u