Türkiye'de gıda güvenliği kapsamında yürütülen tarım politikalarının AB ile karşılaştırılması
Comparision of agricultural policies in Turkey for food safety wiith the criteria of EU
  1. Tez No: 168165
  2. Yazar: YAVUZ ORTADAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE GIDA GÜVENLİĞİ KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN TARIM POLİTİKALARININ AB İLE KARŞILAŞTIRILMASI Yavuz ORTADAĞ Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doc.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU 2005, Sayfa: 101 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Okan GAYTANCIOĞLU Yrd.Doç.Dr.Ahmet KUBAŞ Yrd.Doç.Dr.Elman BAHAR Araştırmanın amacı, AB'ne aday ülke konumundaki Türkiye'nin tarım ürünlerinde kendine yeterlilik konusunda uyguladığı politikaları inceleyerek, AB ile karşılaştırmak gıda güvenliğini sağlayabilecek politikaların oluşmasına yardımcı olabilmektir. Araştırmanın makro verilere dayalı bir çalışma olmasından dolayı kapsamlı bir literatür çalışması yapılarak, ikinci kaynaklardan elde edilen bilgilerle çalışılmıştır. Türkiye'de gıda güvenliği kapsamında yürütülen mevcut tarım politikaları incelenerek yorumlanmış ve değerlendirilerek AB'ne uyum çalışmaları konusunda yapılması gerekenler önerilmiştir. Tarımsal üretim tüm Dünya ülkelerince desteklenmektedir. Bunun temel nedeni tarımın temel gıda maddeleri üreten bir sektör olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan ötürü de gıda güvenliğini garanti altına alabilecek düzeyde üretimin yapılması kaçınılmazdır. Tarım ürünlerinin istenilen düzeyde tüketilmesi ve sağlıklı beslenme aynı zamanda ülkenin sağlık sorunlarının çözümü için de önemlidir. Türkiye'nin temel besin maddeleri tüketimi açısından gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde olduğu görülmektedir. Araştırmada bu konuya ayrı bir bölüm ayrılmıştır. Türkiye'de seçilmiş bazı bitkisel ve hayvansal ürünlerin tüketimleri gelişmiş ülkelerle karşılaştırılmış ve özellikle hayvansal ürünler açısından olumsuz bir durumda olduğu tespit edilmiştir. Yaşamın devamlılığı ve üretenlere bir gelir sağladığı için tarım sektörü tüm Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de önemlidir. Bu nedenle tutarlı ve ciddi tarım politikaları ile desteklenmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Gıda güvenliği, kendine yeterlilik, gıda, tarım ürünleri, politika
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis COMPARISON OF AGRICULTURAL POLITICS IN TURKEY FOR FOOD SAFETY WITH THE CRITERIA OF EU Yavuz ORTADA? The University of Thrace The Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept. of Agricultural Economy Consultant: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIO?LU 2005, Page: 101 Jury: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIO?LU Yrd. Doç. Dr. Ahmet KUBAŞ Yrd. Doç. Dr Elman BAHAR The aim of this research is to investigate politics of Turkey, for self-sufficiency in agricultural yields, which has the candidate position for EU, to compare these politics with criteria of EU, and to lead to the formation of politics providing food safety. Due to the fact that the research is based on macro data, the extensive literature study was performed, and knowledge arising from secondary source was utilized. Applied agricultural politics in the scope of food safety in Turkey were investigated. interpreted, evaluated and reqirements having to be performed were suggested to adaptation studies for EU. Agricultural production is supported from all countries of World. Its main reason is resulted from agriculture which is sector providing basic food matters. For this reason, foe production, having capability to guarantenee the food safety, has to be performed. The consumption of agricultural products in desired level and healthy nourishment is also important to solve health problems. The consumption of basic food matters in Turkey is lower than that in developed countries. This subject is separated into the different chapter in die research. The consumption of some vegetal and animal products in Turkey was compared with developed countries and especially in the point of view of animal products negfro. v c stiuation was found. Due to the continuity of life and income for producers, agricultural sector is m tpor: an in both World and Turkey. For this reason, the consistent and significant agricultural poiii!-;- should be supported. KEYWORDS: Food safety, self-sufficiency, food, agricultural products, politics