Türkiye'de güvenli gıda kapsamında yürütülen tarım politikalarının AB ile karşılaştırılması
Comparison of Turkish agricultural politics being applied, with those of EU in the field of safe food
  1. Tez No: 168167
  2. Yazar: SELMAN GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE GÜVENLİ GIDA KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN TARIM POLİTİKALARININ AB İLE KARŞILAŞTIRILMASI Selman GÜLER Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU 2005, Sayfa:70 Jüri : Yrd.Doc.Dr. Okan GAYTANCIOĞLU Yrd.Doç.Dr.Ahmet KUBAŞ Yrd.Doç.Dr.Levent Coşkun TUNA Araştırmanın amacı, AB'ne aday ülke konumundaki Türkiye'nin Gıda Güvenliği Konusundaki uygulamalarım inceleyerek, AB ile karşılaştırarak güvenli gıda temini yönünde nelerin yapılması gerektiğini ifade etmektir. Araştırmanın makro verilere dayalı bir çalışma olmasından dolayı kapsamlı bir literatür çalışması yapılarak, ikinci kaynaklardan elde edilen bilgilerle çalışılmıştır. Türkiye'de Güvenli Gıda kapsamında yürütülen mevcut tarım politikaları incelenmiş, yorumlanmış ve değerlendirilmiştir. Tez de AB'nde uygulanan tarım politikaları da incelenmiştir. Literatür araştırmasından elde edilen veriler kalitatif analizlere tabi tutularak yorumlanmıştır. Değişen ve gelişen dünya konjonktürün de ülkemiz gıda sanayisini önemli piyasa rekabeti koşullan beklemektedir. Gıda sanayimiz, bu şartlarda rekabet edebilmesi için güvenli, sağlıklı ve kaliteli gıda üretme zorunluluğu yanında kalite yönetim sistemlerini oluşturmuş modern teknolojiler açısından gelişimi uyum sağlamalıdır. Kalite sistemlerinin başarıyla uygulanması hammaddeden başlayarak, tüketimin son aşamasına kadar belirli noktalarda kontroller ve analizler süreci ile üretici, işletmeci, pazarlamacı, tüketici eğitimi ve işletmelerin kendi oto kontrollerinin tesis edilmesiyle mümkün olabilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Güvenli gıda, tarım, gıda, kalite güvence sistemleri
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis COMPARISON OF TURKISH AGRICULTURAL POLITICS BEING APPLIED, WITH THOSE OF EU IN THE FIELD OF SAFE FOOD Selman GÜLER The University of the Trakya The Faculty of Agriculture İn Tekirdağ Dept.of Agricultural Economics Consultant: Ass. Assist. Prof. Okan GAYTANCIOGLU 2005, page:70 Jury : Ass. Assist. Prof. Okan GAYTANCIOGLU Ass. Assist. Prof. Ahmet KUBAŞ Ass. Assist. Prof. Levent Coşkun TUNA The scope of the study is to examine Turkey's, the EU candidate country, applications on safe food, compare with those of EU and state the requirements for assurance of safe foods. Since the study depends on macro data, it is worked on data obtained from secondary sources after an extensive literature survey. Agricultural politics which are being applied in Turkey for safe food are examined, and evaluated. In the thesis agricultural politics applied in EU are also examined. Data obtained by literature study are evaluated by making qualitative analysis. Due to changing and developing world conjuncture serious market competition is waiting for Turkey's food industry. To compete at this condition Turkey's food industry has to adapt modern technologies which have established quality management systems beside the necessity to produce safe, healthy, and of good quality foods. Successful application of quality control systems may be possible by control and analysis period starting from raw material to consumption; training of producers, manufacturers, marketing experts, and consumers; and establishing self control systems for production. KEY WORDS : Safe food, agriculture, food, quality guarantee systems