Büyükbaş hayvan işletmelerinde kullanılacak veri tabanı yazılımının geliştirilmesi ve uygulanabilirliğinin saptanması
Development of database software for the cattle enterprises and the stabilization of the feasibility of this software
- Tez No: 168170
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Büyükbaş Hayvan İşletmelerinde Kullanılacak Veritabanı Yazılımının Geliştirilmesi ve Uygulanabilirliğinin Saptanması Ersen OKUR Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Selçuk ARIN 2005, Sayfa: 109 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jüri: Prof. Dr. Selçuk ARIN (Danışman) Jüri: Doç.Dr. Selçuk ALBUTII ÖZET Bu çalışmada büyükbaş hayvan işletmeleri için bir veritabanı yazılımı geliştirilerek, işletmeler için uygulanabilirliği saptanması amaçlanmıştır. Ülkemizdeki tarım işletmelerinde kayıt altına alınmış ve planlı bir tarımsal üretim yapılmadığı ve tarımda bilgisayar kullanımının çok düşük seviyelerde olduğu bilinmektedir. Tarımsal üretim çok sayıda girdinin bir araya gelmesini gerektiren bir sistemdir. Özellikle hayvansal üretimde ekonomik ve yüksek verimli hayvanlar yetiştirebilmek için verim denetimlerini yapmak ve yapılacak ıslah çalışmalarını bu denetimlere dayandırmak gerekir. Veri denetimleri sayesinde işletmenin kârlılığı, yetiştirilen hayvanların özellikleri ve verimleri en iyi şekilde saptanabilir. Ayrıca zaman ve işgücü bakımından da tasarruf yapılmış olup. Bu çalışmada örnek olarak seçilen bir büyükbaş hayvan işletmesi incelenerek, kayıt altına alınması gereken kriterler ve veri tabam oluşturulması gereken bilgiler saptanmıştır. Daha sonra bu verilerin bilgisayar ortamında kayıt altına alınabilmesi, verilerin daha hızlı, kolay ve güvenilir bir biçimde işlenebilmesi için bir veri tabanı yazılımı geliştirilmiştir. Yazılımın geliştirilmesinin ardından, örnek olarak alınan çiftlikteki hayvanlara ait veriler bu yazılıma yüklenerek, tüm kayıt, takip ve raporlama işlemleri program vasıtasıyla yürütülmüş, elde edilen sonuçlar neticesinde programın büyükbaş hayvan işletmeleri için uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Master of Siences Thesis Development of Database Software for the Cattle Enterprises and the Stabilization of the Feasibility of this Software Ersen OKUR Trakya University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof.Dr.Selçuk ARIN 2005, Page: 109 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jury: Prof. Dr. Selçuk ARIN (Supervisor) Jury: Doç.Dr. Selçuk ALBUTIV SUMMARY In this study, the aim is to develop of database software for the cattle enterprises and to stabilize the feasibility of this software. It is known that in Turkey, the agricultural products are not recorded and not planned well and also the usage of the computer for agricultural purposes is in very low levels. The agricultural product requires a system in which lots of inputs should be analyzed together. Especially, for an economical and efficient animal production, efficiency controls should be done and the improvements should be done according to these controls. By the help of the efficiency controls, the profitability of the enterprise, the properties and efficiencies of the animals can be stabilized thoroughly. It also saves up time and workforce. In this study, a chosen sample cattle enterprise is examined and the data to be recorded and the information to develop database are determined.Then the database software has been developed to record these data in a faster, easier and more secure way. After the development of the software, the data of the sample cattle enterprise has been recorded in the software. All the record, analyze and reporting processes have been performed by the software. Finally the results have been analyzed to stabilize the feasibility of software in cattle enterprises.