Gala gölü ve gölü besleyen su kaynaklarında ağır metal kirliliğinin araştırılması
Analysis of heavy metal pollution in Gala lake and its water sources
  1. Tez No: 168171
  2. Yazar: AYŞE HANDAN DÖKMECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ill T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GALA GÖLÜ VE GÖLÜ BESLEYEN SU KAYNAKLARINDA AĞIR METAL KİRLİLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇEVRE BİLİMLERİ ANABİLİMDALI ÖZET Meriç-Ergene havzasında yer alan, Meriç Nehrinin çıkışında, Edirne ili, Enez ilçesinin 10 km kuzeybatısında yer alan, Meriç Deltasındaki Gala Gölü çevresinde 2003 ve 2004 yıllarında 15 ayrı noktadan alman toprak numunelerinde, 2004 yılı Nisan-Kasım ayları arasında, göl içine 4 ayrı noktadan ve gölü besleyen su kaynaklan ile göl ayağı sonundaki noktalardan su ve sediment numunelerinde ağır metal analizleri yapılmıştır. Gala Gölü çevresinden alman toprak numunelerinde krom, kobalt ve nikel (özellikle gölü besleyen kaynakların kenarından alman numunelerde) yüksek çıkmıştır. Gala Gölü içi ve gölü besleyen kaynaklardan alman su ve sediment numunelerinin çoğunda kadmiyum, kurşun, mangan, kobalt ve bakır sınır değerlerin üzerinde çıkmıştır. Bu çalışma sonucunda, özellikle çeltik ekimi yapılan aylarda, Meriç nehrinden dolaylı yollarla gelen yıkama sularının Gala Gölü ve çevresindeki alanın kalitesinde bozulmalara neden olduğunu söyleyebiliriz. Büyük bir kısmı, İpsala Ovası ve Telmata Ovasından gelen kirlilik, tüm gölü etkilemektedir. 2005, 115 sayfa ANAHTAR KELİMELER Gala Gölü, Toprak, Sediment, Su, Ağır Metal, Kirlilik
Özet (Çeviri)
IV TRAKYA UNIVERSITY THE INSTITUTE OF NATURAL SCIENCE ANALYSIS OF HEAVY METAL POLLUTION IN GALA LAKE AND ITS WATER SOURCES MASTER THESIS ENVIRONMENTAL ENGINEERING OF MAINSCIENCE SECTION SUMMARY Gala Lake is located in Meric Delta, in Meric-Ergene basin, in the outlet of Meric River, which is 1 0 km northwest of Enez, a district of Edirne city. Heavy metal analysis have been made in water and sediment samples obtained from 4 different parts of Gala Lake, its water sources, and its outlet in between April- Novenber, 2004, and in soil samples obtained from 15 different locations around the Gala Lake in 2003-2004. Chorome, Cobalt and Nickel levels were found to be high in soil samples obtained from the around of Gala Lake, especially in samples collected from the regions near the water sources. In most of the water and sediment samples obtained from Gala Lake its water sources, cadmium, lead, cobalt and copper levels were above the acceptable limits. As a result, it can be concluded that indirect streams of Meric River impairs the quality Gala Lake and its surrounding area, especially in months rice is planting. Pollution, sourcing from İpsala and Telmata Plains, seems to affect whole lake. 2005,115 pp. KEYWORDS Gala Lake, Soil, Sediment, Water, Heavy Metals, Pollution