Kivi (Actinidia deliciosa A. Chev.) yetiştiriciliğinde göz verimliliğinin belirlenmesi
Determination of bud fruitfullness in production of kiwi (Actinidia deliciosa A. Chev.)
  1. Tez No: 168169
  2. Yazar: SEVEN ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KİVİ (Actinidia deliciosa A.Chev.) YETİŞTİRİCİLİĞİNDE GÖZ VERİMLİLİĞİNİN BELİRLENMESİ Seven ALTAN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Salih ÇELİK 2005- 54 sayfa Bu araştırma, 2004 yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait bağdaki kivi asmalarında göz verimliliğini tespit etmek ve buna dayanarak, yıllık dallarda budama uzunluğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede bitkisel materyal olarak, 8 yaşında Hayward (dişi) ve Matua (erkek) kivi çeşitleri kullanılmıştır. Deneme için seçilen kivi asmalarında budama yapılmamıştır. Her iki çeşitte de, iki yıllık dallardan çıkan bir yıllık dallar esas alınarak çeşitli ölçümler yapılmış ve elde edilen değerler 3 tekerrürlü olmak üzere Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre analiz edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, gözlerin uyanma tarihi, her iki çeşitte de, 3 Nisan olarak tespit edilmiştir. Uyanan göz sayısı, göz verimliliği ve çiçek sayılarına göre Hayward çeşidinde en yüksek değerler, 9. gözden, Matua çeşidinde ise, 10. gözden elde edilmiştir. Bu durumu dikkate alarak, Hayward çeşidinde yıllık dallardaki gözler üzerinden budama uzunluğu önerilebilir. Hayward çeşidinde meyve sayısının en yüksek olduğu gözler, 8. ve 9. gözler, toplam ve ortalama çiçek sayılan, meyve sayısı ve meyve iriliklerinin en yüksek olduğu boğumlar ise, 3. ve 4. boğumlar olarak tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kivi, göz verimliliği, sürgün, yıllık dal, boğum, budama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis DETERMINATION OF BUD FRUITFULLNESS IN PRODUCTION OF KIWI (Actınıdıa delıcıosa A. Chev.) Seven ALTAN Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Salih ÇELİK 2005-54 page This research has been carried out in order to determine the fruitfullness of buds in kiwi vines and the pruning length on canes in kiwi vines at the vineyard of the Department of Horticulture, Tekirdağ Faculty of Agriculture, Trakya University. İn this research, 8 years old Hayward (female) and Matua (male) kiwi cultivars were used as vegetative material. Pruning has not been made to kiwi vines chosen for the study. In both cultivars, various measurements have been made on the basis of canes grown on biannual canes and the obtained values have been analysed according to 3 replications and random block experimental design. As a result of the evaluations, the date of bud burst has been determined as April 3nd in both Hayward and Matua cultivars. According to the number burst bud, bud fruitfullness and number of flowers, the highest values for Hayward cultivar have been obtained from the 9th bud while it has been obtained from 10th bud for Matua cultivar. Taking into contideration this situation it can be suggested that pruning length is made on the buds on canes for the cultivar of Hayward. It has been determined that the highest number of fruit is in the 8th and 9th buds ; the total and average flower numbers, number of fruits and nodiums where fruit big is the highest are the 3rd and 4th nodiums in Hayward cultivar..Key Words : Kiwi, Bud fruitfullness, Shoots, Cane, Nodium, Prunin 11