Bazı dokuma kumaşların üretiminde ürün geliştirmeye yönelik ölçümler için yöntem araştırılması
- Tez No: 168201
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Ürün geliştirme son yıllarda tekstil sektörü gibi dinamik sektörlerde etkisini ve önemini giderek arttırmış ve arttırmaya devam etmektedir. Tekstil sektöründe kumaş oluşumunda etikili pek çok parametrenin olması ve bunların her birinin mamul kumaş özelliklerinde çok farklı sonuçlar ortaya çıkarması dolayısıyla bu parametrelerin çok iyi bilinmesi ve istenen ve her gün değişen taleplere bu parametrelerin etki etme durumuna göre çok hızlı cevap verilmesinin gerekliliği ürün geliştirmenin önemini arttırmıştır. Eskiden sezonlar yılda iki veya daha azken günümüzde artık on beş günde bir koleksiyon çıkarılarak değişiklik artmıştır. Müşterinin talepleri de bu doğruda oluşmaktadır. Dolayısıyla sürekli yenilik ve sürekli değişiklik sektörümüzün en önemli olgusu haline gelmiştir. Bu trendi yakalamak sağlıklı ürün geliştirme ve araştırma geliştirme çalışmalarına bağlıdır. Bu tezde bu çalışmaların nasıl yapıldığını, yapılırken nelere dikkat edildiği anlatılmaya çalışıldı. Ürün geliştirmede belirli bir yöntem söylemek çok mümkün olmamakla birlikte kullandığımız hammadde özelliklerine, bitim işlemlerine, kullandığımız proseslere göre değişmektedir. Tez çalışmasında iplik özelliklerinden, tasarım olgusundan, kumaş yapısını oluşturan parametrelerden ve bitim işlemlerinin kumaşa kazandırdıkları Özelliklerden bahsediliyor. En sonda verilen kumaş örnekleriyle de anlatılan bu parametrelerin mamul kumaşa etkileri daha ayrıntılı gözler önüne seriliyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in recent years product-development's importance is rising in such dynamic sectors like textile industry. There are so many parameters affecting finished-fabric properties in textile. So the sector firms should know this parameters very well to answer changing demands quickly. Seasons in textile Was two or less ten years ago but now, factories make collections for every fifteen days for changing customer demands. Continuous innovation ve changing is the most important fact in mis sector. There is only one way to catch this trend, this is product - development and search- development. This study answers which parameters should be payed attention. In product-development it is not possible to follow one way but it change to the raw material properties, finishing processes and the general processes that we use. This study tells, yarn properties, design, fabric structure, and finishing processes, in the fabric samples we point out what affects makes this parameters on the fabric with details.