Katma değerli ürün yaratma sürecinde Tokat dokumaları örneğinin değerlendirilmesi
Evaluation of Tokat weaving samples in the process of creating vaulue added items
  1. Tez No: 358250
  2. Yazar: IŞIL ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNAY ATALAYER, YRD. DOÇ. BAŞAK SAÇLIOĞLU, DOÇ. YÜKSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Türk el sanatları içinde dokuma sanatının farklı bir yeri vardır. Tokat ili coğrafi konumu ve kültürel yapısı bakımından dokumacılığa uygundur. Bu çalışmada Tokat iline bağlı bazı ilçelerde ve merkez köylerde bulunan düz dokumaların malzeme, teknik, çeşit, motif, renk ve desen özellikleri belirlenmiştir. Araştırma ulaşılabilen örnekleri belgelendirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak, hem de kültürel kimlikli anı eşyası üretiminde doğru kaynakların ortaya çıkarılarak, sürdürülebilir istihdam ve yaratıcı projelere veri oluşturabilmektedir. Katma değerli ürün oluşturabilmek için bu süreç gereklidir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, araştırmanın tanımı, amacı ve önemi, Tokat ili hakkında ve dokumacılık hakkında genel bilgilere yer verilmiş; Tokat dokumaları ve çeşitleri anlatılmış, aynı zamanda araç-gerek ve yöntem üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde alan araştırması sırasında elde edilen kumaşların analizleri, analizlerinin yapılması mümkün olmayan dokuma türlerinin çizelgeleri ve değerlendirmeleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde araştırmanın asıl amacını belirleyen katma değerli ürün kısmına yer verilmiştir. Tokat iline bağlı merkez köylerde bulunan dokumaların günümüzde bulunduğu durum tespit edilmiş, konuyla ilgili önerilerde bulunulmuş, kültürel kimlikli anı eşyası için seçilmiş dokumalarla sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Weaving art has a different place in Turkish crafts. Tokat city has a suitable profile according to its geographical location and cultural structure. This study determines material, technic, kind, motif, colour and pattern properties of regular weavings in Tokat's countys and villages. This research is prepared to document accessible weaving samples and to transfer these to the next generations, also to provide a trusted source for souvenir production with a cultural identity, to provide data for sustainable employment and creative projects. This process is necessary to provide value added products. This research consists of 3 sections. First section includes the researches description, aim and importance, general information about Tokat city and weaving; Tokat weavings and their types, materials, tools and technics are told in this section. Second section contains fabric analysis of the weavings, charts and evaluations of the weaving types that was not possible to analyze for the weavings found during the field research. Third section contains the main target of the research : value added products. In the end of the research obtained results are evaluated, current status of the weavings in Tokat's main villages is identified and finalized with some souvenir suggestions according to the subject.