An Investigation on the electro-osmotic behaviour of clays
- Tez No: 1683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET KİLLERİN ELEKTRO-OSMOTİK DAVRANIŞI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÜYGURER, C. Cihan Yüksek Lisans Tezi, İnş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Yener ÖZKAN Eylül 1987,105 sahife Eymir gölü ve Sögütözü civarx killerinin elektro-osmotik davranışları üzerine bir çalışma rapor edilmektedir. Bu çalışmada üç farklı laboratuvar çalışması yapılmıştır.Bu deneyler : - Basit-kutu elektro-osmotik akım deneyi - Elektro-osmos ve konsolidasyon - Elektro-osmotik basınç artışı deneyi. Bu deneyler sonucunda oluşturulan elektirik alanının zemin numuneleri üzerinde etkisi incelenmiş ve değişik deney şartları altında elektro-osmotik geçirgenlik katsayısı bulunmuştur.Son olarak P.N.Sundaram (1979) tarafından önerilen elektro-osmotik basınç artışı deneyi yapılmış ve deney sonucundan elektro-osmotik ve hidrolik geçirgenlik katsayıları bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Elektro-osmotik geçirgenlik katsayısı, Elektro-osmos, Bir-boyutlu konsolidasyon Yoğrulmuş kil. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE ELECTRO-OSMOTIC BEHAVIOUR OF CLAYS UYGURER, C. Cihan M. S in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Yener ÖZKAN September 1987, 105 pages " An experimental study of electro-osmotic behaviour of remoulded samples of Eymir lake and Sögütözü region of Ankara clays is reported. In this study three independent laboratory studies were carried out. These tests were : - Simple-box electro-osmotic flow test - Consolidation by electro-osmosis - Electro-osmotic head-rise test. From the results of these tests the effect of electrical gradient on the soil samples was examined and coefficient of electro-osmotic permeability was found under different test conditions. One-dimensional consolidation tests were carried out in order to compare the void ratio - effective stress relationship with and without electrical potential applied across the specimen. IIIFinally the model suggested by P.N Sundaram (1979), for electro-osmotic head-rise test was performed to find the coefficient of electro-osmotic and hydraulic permeabilities. Key Words : Coefficient of electro-osmotic permeability, Electro-osmosis, One-dimensional consolidation, Remoulded clay. IV