The Definitions and measurements of the VCO parameters
- Tez No: 1684
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET GERİLİM KONTROLLÜ OSİLATÖR PARAMETRELERİNİN TANIMLANMASI VE ÖLÇÜLMESİ ERDE?İRMENCİ, Hakan Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Canan TOKER Eylül 198,7, 210 Sayfa Bu çalışmada elektronik harp uygulamalarında gittikçe önem kazanan hızlı gerilim kontrollü osilatö'rlerin parametreleri tanımlandı ve bunların Ölçümleri yapıldı. Ölçümlerde günümüzde yaygın olarak kullanılan test yöntemleri tercih edildi ve testlerde ortalama bir mıkrodalga laboratuvarında bulunabilecek cihazlar kullanıldı. Parametrelerin ölçümünde kullanılmak üzere gerilim kontrollü bir osilatör bu çalışma içerisinde tasarlandı. Tasarım saçılım parametreleri kullanılarak yapıldı ve tasarımı kolaylaştırmak amacıyla bir bilgisayar programı yazıldı. Çalışmada tasarımın teorisi ve tüm tasarım aşamaları adım adım verilerek bu konuda çalışacaklara iyi bir alt yapının oluşturulmasına çalışıldı. ANAHTAR KELİMELER :Elektronik Karşı Koyma Düzenleri, Kapasitif Diyot, Saçıl im Parametreleri, Smith Abağı, Test Yöntemleri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DEFINITIONS AND MEASUREMENTS OF THE VCO PARAMETERS ERDESİRMENCİ, Hakan M.S. in Electrical and Electronic Eng. Supervisor : Prof. Dr. Canan TOKER September 1987, 211 Pages In this study the parameters of the frequency agile voltage controlled oscillators (VCO).which play an important role in the ECM systems are defined and measured. The measurements are realized with the test instruments that can be find in every modest microwave laboratory and widely used test procedures are preferred on the measurements. In this study, a voltage controlled oscillator to be used on the measurement of its parameters is also designed. The design is made by the use of the scattering parameters and a computer program is written to facilitate the design process. The author tried to give the design theory step by step to built a background to the designer that will work on this subject. KEY WORDS :ECM Sytems, Varactor, Scattering Parameters, Smith Chart, Test Procedures. Ill