Devre fonksiyonları ile bir mikrodalga transistörünün optimum sonlandırmalarının gerçekleştirilmesi
Realising optimum terminations of a microwave transistor by using circuit functions
  1. Tez No: 168394
  2. Yazar: MEHMET ERCÜMENT KOLAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Mikrodalga eleman karekterizasyonu ve tasannu haberleşme mühendisliğinin en önemli ilgi alanlarından biridir. Mikrodalga kuvvetlendiricisinin tasarımında, sistem performansım optimize edebilmek amacı ile birçok modern nümerik yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde genellikle, bir çalışma bandı boyunca kazanç (GT), üzerinde yoğunlaşırken, giriş uyumsuzluğu (Vt), gürültü faktörü (F), çıkış uyumsuzluğu ( Voar ), gibi diğer performans ölçü kriterleri hesaba alınmaz. Genişband uyumlaştırma teorisinin, paralel bağlı RC gibi kısıtlı yükler için geliştirilen kazanç band genişliği teorisinin geliştirilmesiyle başladığı düşünülebilir. Daha sonra her hangi bir yük için kazanç band genişliği teorisi genelleştirilmiştir ve bir çok araştırmacı yeni teknikler kullanarak genişband uyumlaştırma problemini çözmeye uğraşmakladırlar. Fakat şu görülmüştür ki; mevcut analitik teori, pratik uygulamalarda karşılaşılan karmaşık uyumlaştırma problemlerinin çözümünde ciddi zorluklar içermektedir. Bu nedenle, daha pratik uyumlaştırma devresi tasarım araçları geliştirilmeye çalışılmaktadır. Kuvvetlendirici optimizasyonu için ilk aşamada potansiyel performans karekteristikleri incelenerek hedef uzayı oluşturulmuştur. Optimizasyonun ikinci aşaması olarak probleme uygun çok amaçlı hata fonksiyonu oluşturulur.En son olarak hala fonksiyonun hedef uzayı içinde en minimumu bulmak için algoritma oluşturulur.Bu çalışmada optimizasyon algoritması olarak gradient ve başlangıç koşullan rastgele optimize edilmiş Nelder-Mead Simpleks algoritmalan kullanılmıştır. Uygulamalarda, transistor olarak NE329S01 kullanılmış ve transistorun bütün parametreleri sabit olarak alınmıştır. Çalışmada kullanılan yöntem empedans yaklaşımı yöntemidir. Kuvvetlendiriciden uygun şekle sokma için kullanılan matlab araçları olarak lsqnonlin ve fminsearch kullanılmıştır. Son olarak en uygun şekle sokma sonucu bulunan devre elemanları ile bütün devre analiz edilmiş ve sonuçlar bir simfllasyon programı ile test edilmiştir. Anahtar Kelimden Mikrodalga Kuvvetlendirici, Transducer Güç Kazancı, Giriş VSWR, Gürültü Faktörü, Gradient.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Characterisation of active microwave devices and design of the wideband microwave amplifiers are still among the major interests in the communication engineering. Especially, in designing microwave amplifiers, many sophisticated numerical methods are utilised to optimise the system performance.Generally, the optimisation is focused on the transducer power gain (Gr) over the frequency band of operation without controlling the other performance criteria such as the noise (F), the input VSWR ( V, ), and the output VSWR( V0 ). In this work, NE329S01 was used as a transistor and all of it's parameters were assumed as constant In the optmization procces of the amplifier, firstly the target space is formed subject to the potantial performance of the device and the limits of the technology used in realization. In the second stage a multiobjective error function is chosen subject to the features of the system.Final stage is to chose and program the optimization algortihm to determine the global minimum of the error function within the target space.In this work the two different algorithms called as the Nelder-Mead Simplex and Gradient algorithms are utilized in the optimization process. In the end the complete analysis of the whole system is done using the resulted optimization parameters and the results are compared with the results of the Professional soft packets“MICROWAVE OFFICE”shown that all of them are agreed. Key words; Microwave Amplifier, Transducer Power Gain, Input VSWR, Noise Figure, Gradient