Günümüzde merkez bankacılığı ve işlevleri
  1. Tez No: 16841
  2. Yazar: MERAL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
11 ÖZET İktisat insanların refahını artırmaya yönelik bir bilim dalıdır ve iktisadi sorun alanlarını belirleyerek bu sorunların giderilmesi için çözüm önerileri ile araçlar geliştirmektedir. Bu araçlar belirlenen iktisadi hedefleri gerçekleştirmeye yönelik olarak kullanılır. İktisat politikaları ekonomik yapı içinde çeşitli kurumlarca yürütülür. İktisat politikalarından biri olan para politikasının yürütülmesi merkez bankasının görevidir. Merkez bankalarının para politikasını yürütmek için üstlendiği işlevler ülkelerin ekonomik yapısındaki gelişmelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu çalışmada, merkez bankacılığında işlevler tarihsel gelişim süreci içinde incelenerek günümüzde merkez bankacılığının genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Merkez bankacılığı Onyedinci yüzyılda İngiltere Bankası'nın doğuşu ile ortaya çıkmıştır. Merkez bankalarının ülkenin bankacılık faaliyetlerinin merkezi durumuna gelmesi Ondokuzuncu yüzyılın ortalarından itibaren gerçekleşmiştir. Bazı ülkelerde bu süreç Yirminci yüzyılın başına rastlamaktadır. Merkez bankacılığındaki gelişmelerde, Birinci Dünya Savaşı sonrasında dünya genelinde yaşanan yaygın enflasyona çözüm yolları aranmasının, altın standardı ilkesinin terk edilerek banknotun genel değişim aracı olmasının önemli bir rolü olmuştur. Bu dönem içinde para konusunda tek bir bankanın yetkilendirilmesine doğru bir gelişme görülmektedir.Tam olarak merkez bankası diye tanımlanamasa bile bu bankalar "merkez bankacılığına özgü banknot ihracı ve devletin hazinedarlığı işlevlerini üstlenmişlerdir. Yirminci yüzyılın başından itibaren merkez bankacılığında hızlı bir gelişme görülmektedir. 1920 ve 1922 yıllarında yapılan iki Uluslararası Mali Konferans'ta her ülkenin bir merkez bankası olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu gelişme, merkez bankacılığının Yirminci yüzyılda açıkça tanımlandığını göstermektedir. Ancak ülkelerin büyüklüğüne, bankacılık sisteminin yapısına ve ekonomik koşullarına göre merkez bankalarının işlevleri bazı farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklara karşın, her ülkenin merkez bankası tarafından yerine getirilen ortakXXX çıkarmak, devletin hazinedarlığını ve mali ajanlığını yapmak, ulusal paranın iç ve dış değerini korumak, mali ve ekonomik konularda hükümete danışmanlık yapmak, ülkenin altın ve döviz rezervlerini tutmak, para arzı ile kredi hacmini ve dağılımını düzenlemektir. Yirminci yüzyılın sonlarına doğru dünya ekonomilerindeki ve ekonomi kuramlarındaki gelişmeler merkez bankacılığı konusunu da etkilemiştir. Günümüzde merkez bankalarının işlevlerinin yalnız para politikasının yürütülmesi ile sınırlandırmaya çalışıldığı, kredi politikasına ilişkin etkinliklerin kalkınma bankalarına devredilmesi eğiliminin kabul gördüğü görülmektedir. Merkez bankalarının işlevleri içinde günümüzde gittikçe ön plana çıkanlar banknot ihracı, paranın iç ve dış değerinin korunması, mali istikrarın sağlanması için bankacılık sisteminin gözetimi, mali ve ekonomik konularda hükümete danışmanlık yapmaktır. Merkez bankaları genel iktisat politikasının bir parçası olan para politikasını yürütürken ülkenin makro ekonomik gelişmesini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Ancak ekonomik politikayı belirleyen hükümet, belirli ekonomik hedeflere ulaşmak ister ve kendi araçlan ile ekonomiyi etkiler. Bu durum, ilk kuruldukları yıllardan itibaren merkez bankaları ile hükümet arasındaki ilişkiyi beraberinde getirmiştir. Savaş, mali ve ekonomik kriz dönemlerinde merkez bankalarına devlet müdahalesi ve baskısı artarken, Yirminci yüzyılın ikinci yarısında merkez bankalarının hükümete bağımlı bir kurum görünümünden çıkarak işlevlerini etkili bir biçimde yürütmesi, ancak hükümetle uyum içinde çalışması eğiliminin ağırlık kazandığı görülmektedir. Türkiye'de durum incelendiğinde, merkez bankacılığında işlevler ve bankanın bağımsızlığı konularında dünya genelindeki bu gelişmelerle büyük bir benzerlik olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Economics is a field of science to improve the welfare of people and after determining the problem areas, it develops instruments and proposals for solutions to these problems. These instruments are used to realize the determined economic objectives. Economic policies are carried out by various institutions within the economic structure. Application of the monetary policy, which is one of the economic policies, is the main function of Central Banks. Functions that central banks undertake to carry out the monetary policy may vary depending on the developments in the economic structures of the countries. In this study an overall evaluation of contemporary central banking has been made through the analysis of its functions in historical perspective. Central banking first started with the establisment of the Bank of England in the 1 7th century. Central banks became the center of all the banking operations in the countries after mid 19th century. In some countries this process started at the begining of 20th century. The search for a solution to the general inflation after World War I, rejection of the gold standard principle, and acceptance of the banknote as the medium of exchange have played an important role in the development of central banking. In this period, a progress toward the autorization of a single bank about monetary issues can be observed. Though not named as central banks, these banks undertook the functions of central banks, like issuing money and being the treasurer of the state. There has been a rapid progress in central banking after the early 20th century. During the two international financial conferences held in 1920 and 1922, a common consensus was reached about the fact that each country must have a central bank. This development reveals that central banking was clearly defined in the 20th century. In this century the fuctions of central banks varied depending on the countries' economic conditions. Despite these divergencies some common functions (traditional functions) can be detected. These traditional functions are issuing banknote, acting as the treasurer and financial agent for the state, protecting the internal and external value of the national currency, advising thegovernment concerning financial and economic issues, keeping the gold and foreign currency reserves, modifying the volume and distribution of credits. Towards the end of the 20th century the developments in the world economy and economic theories affected the understanding of central banking. Today, it is obvious that the functions of central banks are being limited only with the operation of monetary policy while the activities related to credit policies left to the development banks. Among the functions of central banks the following ones are gaining accelerating importance: issuing banknotes, preserving the internal and external value of the national currency, auditing the banks in the system in order to maintain financial stability, and advising the government on financial and economic issues. Central banks can affect the macro economic progrebs of the country greatly while carrying out the monetary policy as a part of the general economic policy. However, the governments, by determining the economic policies could channel the economic progress with its own instruments in order to achieve the preset objectives. After the second half of the 20th century, for central banks to function effectively, the tendency to cooperate with the government without being dependent to it has gained importance.The pressure and interference of the state still exist during war time and crises. Looking at the situation in Turkey, one can observe the large scale similarities about the functions and independence of central banking in the world in general.