Afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmelik ile Eurocode 8'in çelik yapılar için proje uygulamalı karşılaştırılması
Project applied comparison of the Turkish specifications for buildings in earthquake regions and Eurocode 8 with respect to steel buildings
- Tez No: 168452
- Danışmanlar: PROF. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Master tezi olarak sunulan bu çalışmada, 1998 Türk Deprem Yönetmeliği ile Eurocode 8 birbirleriyle karşılaştırılmış ve iki yönetmelik çelik bir binanın karşılaştırmalı tasarımına uygulanmıştır. Altı bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü konu ve çalışmanın amacını kapsamaktadır. İkinci bölüm, iki yönetmeliğin içeriğini ve genel özelliklerini açıklamaktadır. Üçüncü bölüm, Eurocode 8 ve Türk Deprem Yönetmeliği'nde değinilen genel kavram, tasarım prensipleri ve yapısal düzenlilik kavramlarının karşılaştırılmasına ayrılmıştır. Yapının beklenen deprem performansı ve güvenilirliğinden ve zemin koşullarından bahsedildikten sonra, deprem yükleri bu iki yönetmeliğe göre tanımlanmıştır. Dördüncü bölüm, yapıların depreme dayanıklılık için analiz sürecini anlatır. Yapının modellenmesi ve analiz metodunun seçilmesi ortaya konduktan sonra, iki temel statik ve dinamik metod tanımlanmıştır. Her iki yöntem de ikinci mertebe etkilerin belirlenmesi ve önceden kestirilebilen göçme mekanizmasının önlenmesi için değişik hesap ve kontrol adımlarını gerektirmektedir. Beşinci bölümde, çelik yapılar için özel tasarım kuralları açıklanmıştır. Eğilme ve akmaya maruz çelik kesitler için iç kuvvet - şekil değiştirme bağıntısı ortaya konulmaktadır. Değişik yapısal sistemler için davranış faktörleri tablo ve formüller şeklinde verilmiştir. Daha sonra yapısal elemanların süneklik ve dayanımı için iki yönetmelikteki öngörüler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde, iki yönetmelik, 8 katlı çelik bir hastane yapısının eşdeğer deprem yükü metodu kullanılarak, karşılaştırmalı tasarımı için uygulanmıştır. Binanın yapısal analizi SAP 2000 bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bölümün sonunda, hesap sonuçları arasındaki sayısal farklar yardımıyla, iki kod arasındaki sayısal ayrım açığa kavuşturulmuştur. Anahtar Kelimeler : Deprem yönetmelikleri, Eurocode 8, çelik yapılar, davranış faktörü. XVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, which is presented as a Master of Science Thesis, 1998 Turkish Earthquake Specifications and Eurocode 8 are compared with each other and the two codes are applied to the comparative design of a steel building. The first chapter of the study, which is composed of six chapters, covers the description of the subject, aim and the scope. The second chapter explains the contents and characteristics of the two codes. The third chapter is devoted to the comparsion of general concept, design principles and structural regularity concepts mentioned in Eurocode 8 and in Turkish Specifications. After stating expected seismic performance and reliability of the structure and ground conditions, the earthquake loads are defined with regard to these two codes. In the fourth chapter presents analysis procedure of structures for earthquake resistance. After introducing modelling of structure and choosing analysis method, two major static and dynamic methods are described. Both of the methods involves different calculation and control steps in order to determine the second order effects and to prevent foreseeable collapse mechanism. In the fifth chapter, specific design rules for steel buildings are explained. The internal force - deformation relationship for steel sections subject to combined bending and yielding is introduced. Behaviour factors are given for different structural systems in forms of tables and formula. Then provisions for ductility and rigidity of structural elements in two codes are compared with each others. In the six chapter, the two codes are applied to the comparative design of a simple steel building by using equivalent static design method. The structural analysis of the building is performed by using SAP 2000 computer program. The numerical distinction between the two codes is made clear by presenting the differences between the computational results at the end of the chapter. Keywords : Seismic codes, Eurocode 8, steel structures, behaviour factor. xvu