Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (1998) ile Eurocode (8 ve 2)'nin karşılaştırılması ve yapı elemanları hesabının incelenmesi
Comparison of Eurocode (8 and 2) and Regulations Regarding Seismic Region Structures (1998) and analysis of structural members
- Tez No: 196552
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, Afet Bölgelerinde Yapılacak YapılarHakkında Yönetmelik (1998) ile Eurocode 8 genel kurallar ve hesap ilkeleriaçısından karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Daha sonra her iki yönetmelik için deörnek problemlerle karşılaştırma yapılmıştır.Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır.Genel bir giriş niteliği taşıyan ilk bölümde, çalışmanın amacı ve bazı temelbilgiler aktarılmıştır.İkinci bölümde, her iki yönetmelik için de karşılaştırmalı olarak temelgereklilikler, uyulması gereken kriterler, zemin koşulları, temellere ilişkinkurallar, deprem yükleri, spektral ivme katsayısı, deprem yüklerinin diğeryüklerle birleştirilmesi ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, depreme dayanıklı bina tasarımıyla ilgili temel prensipler,yapısal düzensizlikler, önem sınıfları ve önem faktörleri, modelleme ve hesapyöntemleri yine iki yönetmelik için de karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.ivDördüncü bölümde, betonarme binalar için depreme dayanıklı tasarımkuralları ele alınmıştır. Betonarme taşıyıcı sistemlerin sınıflandırılması, kesithesabı,malzeme dayanımları, donatı kuralları betonarme yapı elemanları içinaçıklanmış ve karşılaştırma yapılmıştır.Beşinci bölümde ise, betonarme yapı elemanları ile ilgili örnek problemler heriki yönetmelik için çözülmüştür.Son bölüm olan sonuç bölümünde, genel bir değerlendirme yapılmıştır.Bilim Kodu : 958Anahtar Kelimeler : Deprem yükü, spektral ivme katsayısı, bina önem katsayısı,modellemeSayfa Adedi : 164Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Abdüssamet ARSLAN
Özet (Çeviri)
In this masters theisis, Eurocode (8 and 2) and Regulations Regarding SeismicRegion Structures (1998) are compared on the basis of general rules andanalysis principles. Later on sample problems for both codes are compared.This document consists of six chapters.Chapter 1 is an introduction and the aim of this work and some basicinformation is stated.In Chapter 2, basic requirements, criterias, soil conditions, foundationprovisions, earthquake loads, spectral accerelation coefficitiens, combination ofearthquake loads are analized for both codes.In Chapter 3, basic principles regarding design of structures againstearthquakes, structural irregularities, importance classes and importancefactors, modelling and calculations in both codes are compared.viChapter 4 covers the design provisions for earthquake resistant reinforcedconcrete structures. Classification of load carrying reinforced concrete systems,strength of materials, cross-section analysis, reinforcement requirements arestated.Chapter 5 includes the sample problems on reinforced concrete structuremembers are solved for both codes.Last chapter is conclusion and a general evaluation is conducted in this chapter.Science Code : 958Key Words : earthquake loads, spectral accerelation coefficitiens, importanceclasses, modellingPage Number : 164Adviser : Prof. Dr. Abdüssamet ARSLAN