Afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmelik ile Eurocode 8'in çelik yapılar için proje uygulamalı karşılaştırılması
Project applied comparison oh the turkish regulation and Eurocode 8 with respect to steel buildings
  1. Tez No: 238973
  2. Yazar: KEMAL MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. A. ZAFER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Master tezi olarak sunulan bu çalışmada, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği ile Eurocode 8 birbirleriyle karşılaştırılmış ve iki yönetmelik çelik bir binanın karşılaştırmalı tasarımına uygulanmıştır.Beş bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü konu ve çalışmanın amacını kapsamaktadır.İkinci bölüm, Eurocode 8 ve Türk Deprem Yönetmeliği'nde değinilen genel kavram, tasarım prensipleri ve yapısal düzenlilik kavramlarının karşılaştırılmasına ayrılmıştır. Yapının beklenen deprem performansı ve güvenilirliğinden ve zemin koşullarından bahsedildikten sonra, deprem yükleri bu iki yönetmeliğe göre tanımlanmıştır.Üçüncü bölüm, yapıların depreme dayanıklılık için analiz sürecini anlatır. Yapının Modellenmesi ve analiz metodunun seçilmesi ortaya konduktan sonra, iki temel statik ve dinamik metot tanımlanmıştır. Her iki yöntem de ikinci mertebe etkilerin belirlenmesi ve önceden kestirilebilen göçme mekanizmasının önlenmesi için değişik hesap ve kontrol adımlarını gerektirmektedir.Dördüncü bölümde, çelik yapılar için özel tasarım kuralları açıklanmıştır. Değişik yapısal sistemler için davranış faktörleri tablo ve formüller şeklinde verilmiştir. Daha sonra yapısal elemanların süneklik ve dayanımı için iki yönetmelikteki öngörüler birbirleriyle karşılaştırılmıştır.Beşinci bölümde, iki yönetmelik, 8 katlı çelik bir hastane yapısının eşdeğer deprem yükü metodu kullanılarak, karşılaştırmalı tasarımı için uygulanmıştır. Binanın yapısal analizi SAP 2000 bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bölümün sonunda, hesap sonuçları arasındaki sayısal farklar yardımıyla, iki kod arasındaki sayısal ayrım açığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which is presented as a Master of Science Thesis, 2007 Turkish Earthquake Specifıcations and Eurocode 8 are compared with each other and the two codes are applied to the comparative design of a steel building.The first chapter of the study, which is composed of five chapters, covers the description of the subject, aim and the scope.The second chapter explains the contents and characteristics of the two codes.The second chapter is devoted to the comparsion of general concept, design principles and structural regularity concepts mentioned in Eurocode 8 and in Turkish Specifıcations. After stating expected seismic performance and reliability of the structure and ground conditions, the earthquake loads are defıned with regard to these two codes.In the third chapter presents analysis procedure of structures for earthquake resistance. After introducing modelling of structure and choosing analysis method, two majör static and dynamic methods are described. Both of the methods involves different calculation and control steps in order to determine the second order effects and to prevent foreseeable collapse mechanism.In the fourth chapter, specifıc design rules for steel buildings are explained. Behaviour factors are given for different structural systems in forms of tables and formula. Then provisions for ductility and rigidity of structural elements in two codes are compared with each others.In the fifth chapter, the two codes are applied to the comparative design of a simple steel building by using equivalent static design method. The structural analysis of the building is performed by using SAP 2000 computer program. The numerical distinction between the two codes is made clear by presenting the differences between the computational results at the end of the chapter.