Hareketli tabanlı akarsularda yanal akımın hidrodinamiğinin incelenmesi
An investigation of the hydrodinamics of lateral flow on the movable bed rivers
  1. Tez No: 168506
  2. Yazar: FEVZİ ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRULLAH AĞAÇCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Yan savaklar, herhangi bir kanaldan ihtiyaç duyulan debinin temini veya fazla suyun uzaklaştırılması için sulama, arazi drenajı ve kanalizasyon sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kararlı kesitli kanallarda yan savaklarla ilgili çok sayıda araştırma yapılmasına rağmen, hareketli tabanlı kanallara inşa edilen yan savaklarla ilgili literatürde sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Ancak doğal akarsu yatakları genellikle hareketli tabana sahiptir. Bu çalışma, nehir rejimli alam şartlarında ve serbest savaklanma durumunda hareketli tabanlı 180 lik kıvrımlı bir kanal boyunca, dikdörtgen kesitli ve keskin kenarlı yan savaklar için gerçekleştirilmiştir. Boyut analizi sonucunda rölatif denge oyulma derinliği H
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Side-weirs, also known as lateral weir, are widely used in irrigation, land drainage, urban sewer systems by flow diversion or intake structures. In the literature, considerable interest and research on the side weirs located on a fixed bed could be come crossed however, the same think can not be said for the movable bed conditions. It is known that the rivers in nature have movable beds. This investigation carried out along the 180° bend rectangular channel for sharp crested side weirs in movable bed and the subcritical flow conditions. As a result of Dimensional Analysis, it is found that the dirnensionless equilibrium scour depth (Hd/p) depends on the dimensionless parameters of velocity Vi/Vkr, depth hi/p, length L/b and bend angle of 8. The dirnensionless equilibrium scour depth (Hd/p) versus Vi /Vtr is experimentally investigated for clear water (0.5