Örnek motorda vuruntu sensörü konumunun belirlenmesi
Determining knock sensor location on si engine
  1. Tez No: 168507
  2. Yazar: BİRKAN HERGÜNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUAMMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Günümüzde motor kontrol sistemleri, yakıt tasarrufunu ve gücü arttırmaya çalışırken, egzost emisyonlarının da minimumda tutulması isteğine göre dizayn edilmektedir. Ateşleme zamanını optimize ederek, belirli yakıt - hava karışımı için, yakıt tasarrufunun ve gücün arttırılması vuruntu olayı ile sınırlanır. Ayrıca vuruntu, sıkıştırma oranım sınırlandıran temel faktördür ve motorlarda performansı, termik verimi ve ömrü etkileyen anahtar parametrelerden biridir. Vuruntu meydana gelmesi durumunda, motora çok büyük hasar verir bu nedenle motor çalışırken vuruntunun meydana geldiğini tespit etmek vuruntunun şiddetini belirlemek çok önemlidir. Bu çalışmada, örnek motorda meydana gelen vuruntunun tesbiti amacıyla yerleştirilecek olan vuruntu sensörlerinin motor üzerinde uygun konumlandırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla üç adet özdeş sensör önceden tesbit edilmiş bölgelere yerleştirilmiştir. Karşılaştırma sonucunda blok üzerine yerleştirilen sinyallerin daha belirgin olduğu görülmüştür. Vuruntu sensörlerinin yer değiştirmesi ile yapılan ölçümlerde benzer sonuçlar elde edilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Modern engine control systems are designed to minimize exhaust emissions while maximizing power and fuel economy. Maximizing power and fuel economy by optimizing spark timing for a given air/fuel ratio is limited by engine knock. In addition, the engine knock is the primary factor which limits the compression ratio, and also the engine knock effects performance efficiency and usage life. Strong knock can cause permanent damage and should be avoided. In this study, knock sensors are located to various places on an experimental engine. All sensors are connected to a data logger which transfers data to a computer. Each sensors signals are compared and evaluated. IX