GPS ile bağıl konumlamada, değişen baz uzunlukları, ölçü süreleri ve yörünge bilgileri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relations between varying baselines, observation periods and ephemeris information in relative GPS positioning
  1. Tez No: 168552
  2. Yazar: TURGAY RENKLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL HAKAN KUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi GPS İLE BAĞIL KONUMLAMADA, DEĞİŞEN BAZ UZUNLUKLARI, ÖLÇÜ SÜRELERİ VE YÖRÜNGE BİLGİLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI Turgay RENKLİ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Şenol Hakan KUTOĞLU Şubat 2005, 85 sayfa Global Konumlama Sistemi (GPS), ABD Savunma Bakanlığı (DOD) tarafından geliştirilmiş, yeryüzünde herhangi bir noktada, tüm hava koşullarında 24 saat esasına göre, kullanıcılara hassas konum, hız ve zaman bilgisi sağlayan, uydu tabanlı bir navigasyon sistemidir. Global Konumlama Sistemi, şimdiye kadar geliştirilmiş en doğru konumlama sistemlerinden biri olmasına rağmen, halihazırda önemli sayılabilecek hata kaynakları içermektedir. GPS kullanılarak, hem yerel ölçekli jeodezik çalışmalar (Nirengi ve poligon dizileri, aplikasyon, kadastral uygulamalar vs.) hem de daha büyük boyutlu ve yüksek doğrulukla birlikte hassasiyette gerektiren yersel uygulamalar (Yerkabuğu hareketlerinin belirlenmesi ve izlenmesi, deformasyon analizleri vs.) yapılabilmektedir. Çalışmanın ve GPS alıcısının türü, amaca yönelik olarak ve üretici firmaya göre değişiklik gösterse bile, GPS alıcılarının elektronik kombinasyonu pek fazla değişiklik göstermemektedir. İİİÖZET (devam ediyor) Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde kullanılan bilgisayar programları ve yörünge bilgilerinin çeşitliliği, daha hassas sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır. Yayın efemerisi ile hassas efemeris bilgileri arasındaki farklılık, GPS değerlendirme sonuçlarını da önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu çalışmada; GPS ile ölçülen değişik uzunluklardaki bazların, farklı ölçü süreleri ve farklı yörünge bilgileri (broadcast ve precise) kullanılarak çözümlerinin sonuçlara etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, IGS noktalarında yapılan 24 saatlik GPS ölçülerinin yanında, yerel noktalarda yapılan daha kısa süreli GPS ölçüleri de kullanılmıştır. Anahtar Sözcükler : GPS, Yayın Efemerisi, Hassas Efemeris Bilim Kodu : 614.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis INVESTIGATION OF RELATIONS BETWEEN VARYING BASELINES, OBSERVATION PERIODS AND EPHEMERIS INFORMATION IN RELATIVE GPS POSITIONING Turgay RENKLİ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Engineering Thesis AdvisonAsst. Prof. Şenol Hakan KUTO?LU February 2005, 85 pages The Global Positioning System (GPS), developed by the United States Department of Defense (DOD), is a space based radio navigation system that provides precise position, velocity and time information to the users on a 24 hour basis, in all weather conditions and at any point on the globe. Although it is the most accurate positioning systems that has been developed, so far still it has some error sources. By using GPS, both local scaled geodetic works (Triangulation and plygon series, application, cadastral applications etc.) and larger scaled geodetic applications requiring high accuracy and precision (Determination and monitoring crustal movements, deformation analysis etc.) can be done. Although the type of study and GPS receiver varies with respect to the expected results and the producer company, the electronic combination of GPS receivers don't change so much. The variety of software and ephemeris informations provides more precise results achieve. The difference between the broadcast vABSTRACT (continued) ephemeris and precise ephemeris informations changes the GPS processing results considerable. The effects of varying baselines, different observation periods time and different ephemeris information on the results of the solutions are aimed to be investigated in this study. In addition to the 24 hours GPS observations made at IGS sites, GPS observations made olcal points in shorter observation time are used in the study. Keywords : GPS, Broadcast Ephemeris, Precise Ephemeris Science Code : 614.04.01 VI