Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarında kestane kanseri (Cryphonectria parasitica (Murr.) Barr.) hastalığının yayılışında etkin olan faktörler ve değişik zarar tiplerinin araştırılması
Research on differnt damage types and effective factors of distribution of chestnut blight (Cryphonectria parasitica (Murr.) Barr.) in Zonguldak Forestry Region
- Tez No: 168561
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE TOPER KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi ZONGULDAK ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ORMANLARINDA KESTANE KANSERİ (Cryphonectria parasitica (Murr.) Barr.) HASTALIĞININ YAYDLIŞINDA ETKİN OLAN FAKTÖRLER VE DEĞİŞİK ZARAR TİPLERİNİN ARAŞTIRILMASI Ersan KABAKÇI Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. Azize TOPER KAYGIN Şubat 2005, 72 sayfa Bu çalışma kestane kanseri (Cryphonectria parasitica (Murr.) Barr.) hastalığının kestane ağaçlarında yapmış olduğu zarar tiplerinin incelenmesi ve bu hastalığın kestanelerde (Castanea sativa Mili.) yayılmasına sebep olan bazı faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma boyunca Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü sınırları dahilindeki kestanenin yoğun olduğu işletmelere gidilerek arazi çalışmaları yapılmıştır. iiiÖZET (devam ediyor) Yapılan incelemelerde kestane kanseri (küfü) hastalığının her ağaçta aynı belirtileri göstermediği görülmüştür. Hastalığın bazı ağaçlarda ur oluşumu yaparken bazılarında kabukta boyuna çatlamalar, bazılarında ise kabukta çökme şeklinde belirti yaptığı belirlenmiştir. Hastalık sonucu bazı ağaçların kendini kurtardığı gözlenirken bazılarının hastalığa yenik düşerek kuruduğu tespit edilmiştir. Özellikle genç bireylerin hastalıktan kendini kurtaramadığı ve kuruduğu görülmüştür. Ağaçların gövde ve dallarının zedelenmesinin özellikle spor döneminde hastalığın bulaşma riskini artırdığı tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Zonguldak, Kestane, Yayılış, Zarar, Kestane Kanseri Bilim Kodu : 502.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis RESEARCHES ON DIFFERENT DAMAGE TYPES AND EFFECTIVE FACTORS OF DISTRD3UTION OF CHESTNUT BLIGHT (Cryphonectria parasitica (Murr.) Barr.) IN ZONGULDAK FORESTRY REGION Ersan KABAKÇI Zonguldak Karaelmas University Graduate School and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis Advisor : Assoc. Prof. Azize TOPER KAYGIN February 2005, 72 pages This study aimed to examine the different damage types caused by Chestnut Blight (Cryphonectria parasitica (Murr.) Barr.) and to identify the some factors leading to the spread of this disease in chestnut trees. During the course of this study, a great deal of fieldwork was carried out by paying frequent visits to those areas within the borders of Zonguldak' s Regional Directorate of Forestry.ABSTRACT (continued) The findings indicated that Chestnut Blight did not produce the same symptoms in every chestnut tree. While it caused tumour formation in some trees, it caused lengthwise cracks in the bark in some, and superficial bark depression in others. The study, furthermore, found that some trees survived the disease while others dried especially due to its ill effects. It was especially the young trees that were the most unfavorably affected by the disease. The findings, moreover, showed that the infection risk of the disease increased due to the branches and stems damaged especially during the period of sporing. Keywords : Zonguldak, Chestnut, Distribution, Damage, Chestnut Blight Science Code: 502.01.02 VI