Kırmızı mercimek ununun hindi rasyonlarında kullanılma olanakları üzerine bir araştırma
The effects of additive by-product of red lentil on growth performance of white turkeys
  1. Tez No: 168581
  2. Yazar: KENAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK KURBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Kırmızı Mercimek Ununun Hindi Rasyonlarında Kullanılma Olanakları Üzerine Bir Araştırma GÜRSOY, Kenan Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç Dr. Ö. Faruk KURBAL Ocak 2005, 42 sayfa Bu çalışmada kırmızı mercimek ununun hindi rasyonlarında kullanılma olanakları araştırılmıştır. Toplam 140 adet big-6 beyaz etçi ırk hindi her grupta 10 erkek ve 10 dişi olacak şekilde 7 gruba ayrılmıştır. 1. grup kontrol olmak üzere, 2., 3., 4., 5.. 6., ve 7. muamele grupları sırasıyla %0, 5, 10, 15, 20, 25 ve 30 oranında mercimek unu içermiştir.Çalışma sonucunda en iyi büyüme performansı % 30 mercimek unu içeren 7. grupta (10117 g) saptanmış; bunu sırasıyla, 10094 g ile 5., 9955 g ile 2., 9952 g ile 4., 9906 g ile 6., 9854 g ile 3. ve 9714 g ile 1. (kontrol grubu) izlemiştir. Yemden yararlanma oranlan değerlendirildiğinde en iyi sonucu 3.241 kg ile %5 mercimek unu içeren rasyonla beslenen 2. grup, vermiş; bunu sırasıyla 3.297 kg ile 4. grup, 3.303 kg ile 1. grup (kontrol), 3.408 kg ile 3. grup, 3.429 kg ile 6. grup, 3.636 kg ile 7. grup ve 3.719 kg ile 7. grup izlemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF ADDITIVE BY- PRODUCT OF RED LENTIL ON GROWTH PERFORMANCE OF WHITE TURKEYS GÜRSOY, Kenan MSc, Animal Science Supervisor: Asst Prof. Dr. ö. Faruk KURBAL January-2005, 42 pages In this study, the effects of additive by-products of red lentil on growth performance of white turkeys were investigated. Total 140 male and female white big 6 turkey chicks were divided into seven groups, (10 male, 10 female in each group) respectively. The first group had 0 % lentil by products as control. Second, third, fourth, fifth, sixth and seventh groups had 5, 10, 15, 20, 25, and 30 % lentil by products in the diet respectively. At the end of trial, the best result growing performance was observed from 7th group. As 101 17 g live weights. Fifth, 2nd, 4th, 6th, 3U and control groups were followed 7th group as 10094 g, 9955 g, 9952 g 9906 g 9854 g and 9714 g respectively. The best FCR was observed at the diet containing 5 % lentil by - products as 3.241. Fourth, control, third, sixth and seventh groups were followed second group as 3.297 kg, 3.303 kg, 3.408 kg, 3.429 kg 3.636 kg and 3.719 kg respectively. Significant differences were found at growing performance and live weight gain of groups of turkey. According to results obtained in this study, it could be said that by 30 % of lentil by - products could be added to turkey diets with no risk. Key words : Lentil by - product, turkey, feeding m