Van yöresinde kurutulmuş bazı tarımsal ürünlerinde aflatoksin yapan fungusların varlığının saptanması
Determination of existence of aflatoxin producing fungi dried agricultural product Van provina
  1. Tez No: 168604
  2. Yazar: MUZAFFER BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAFİ ÇOKSÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET VAN YÖRESİNDE KURUTULMUŞ BAZI TARIMSAL ÜRÜNLERDE AFLATOKSİN YAPAN FUNGUSLARIN VARLIĞININ SAPTANMASI BAYKAL, Muzaffer Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Nafi ÇOKSÖYLER Ocak 2005, 52 sayfa Kurutulmuş gıda ürünlerinde funguslar büyük önem taşırlar ve oluşturdukları toksinlerle ürün kayıplarına neden olurlar. Mikotoksinlerin en önemlisi ise aflatoksinlerdir. Aflatoksinler esas olarak Aspergillus flaws ve Aspergillus parasiticus türleri (A. flavus) tarafından oluşturulan mikotoksinlerdir. Özellikle yağlı tohumlar, kurutulmuş ürünler, yerfıstığı, fındık, ceviz, mısır, antepfıstığı, kırmızıbiber, tahıllar ve baharat afiatoksin oluşumuna hassastır. Toksin oluşumunu etkileyen önemli faktörler su aktivitesi, sıcaklık ve mekanik hasarlar olmakla birlikte toksin yapan funguslann yörede veya üründe bulunmaları da esastır. Bu çalışma ile yörede 2003-2004 yıllarında kurutulmuş meyve, sebze, baklagil ve bulgur olmak üzere toplam 77 adet kurutulmuş gıda örneğinde afiatoksin yapan A flavus grubu funguslann varlığı araştırılmıştır. Bu çalışmada iki yılda alınan 77 adet kurutulmuş gıda örneğinde toplam maya-küf sayısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF EXISTENCE OF AFLATOXTN PRODUCING FUNGI DRIED AGRICULTURAL PRODUCT VAN PROVINA BAYKAL, Muzaffer Msc, Food Engineering Science Supervisor: Prof. Dr. Nafî ÇOKSÖYLER January 2005, 52 pages Fungi on dried-food have great importance and cause product loss within the toxins they produced. Most important mycotoxins are aflatoxins. Aflatoxins are produced by mainly A. flavus and A. parasiticus. Oily seeds, dried food products, peanut, hazelnut, walnut, corn, pistachio nut, red peppers, grains and spices are susceptible to aflatoxin occurrence. The main factors affecting aflatoxin occurrence are water activity, temperature and mechanical damages and also the presence of toxin occurring fungi on the food and region. In this study 77 dried food samples are collected from Van region for investigation of aflatoxin occurring fungi, between years of 2003-2004. Mould and yeast count is changed between