Metalik spin camları ve benzetim örneği
- Tez No: 168624
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TEZER FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, metalik spin camları üzerinde deneysel çalışmaların sonuçları ile Monte Carlo Benzetim Tekniği kullanılarak yapılan bir çalışmanın sonucu karşılaştırıldı. Çalışma sırasında, Ising spin sistemi basit kare örgü ve periodik sınır şartları ile modellendi. Sistemin magnetizasyonunun zamana göre değişimi, sabit sıcaklık ve sabit magnetik alanda incelendi. Aynı çalışma, sabit magnetik alanda farklı sıcaklıklar için tekrarlandı. Bu inceleme sonucunda, termo kalıcı magnetizasyon (TKM) ve izotermal kalıcı magnetizasyon (IKM) 'nin en iyi gözlendiği 6 değeri yaklaşık olarak elde edildi. Sistemin değişik dış magnetik alanlarda soğutulması, ile spin donma sıcaklığının altında, TKM gözlendiği sabit dış magnetik alan belirlendi. Ayrıca, belirli bir sabit sıcaklıkta dış magnetik alan arttıkça TKM' 'nin doyuma gittiği görüldü. Son olarak, sabit dış magnetik alanda donma sıcak lığına yaklaştıkça TKM' nin büyüklüğünün azaldığı belirlendi. Elde edilen sonuçların, deneysel verilerle uyum içinde oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
vii SUMMARY In this work, results of experimental on metallic spin glasses in the literature and the results of a study made using Monte Carlo Simulation Technique are presented, During this work, an Ising spin system is modelled using a square lattice and periodic boundary conditions. The variation of magnetization in time was inves tigated at constant temperature and constant external magnetic field. This was repeated for constant external magnetic field at different temperatures. As a result, the S value at which best thermo remanent magnetization (TRM) and isothermal remanent magnetization (IRM) were observed, was approximately obtained. The constant external magnetic field at which TRM was observed below the spin freezing temperature, was obtained by cooling the system at various external magnetic fields. Furthermore, at a specific temperature it was observed that TRM saturates with increasing external magnetic fields. Finally, the magnitude of TRM was observed to decrease while approaching the spin freezing temperature at a constant external magnetic field. The obtained results were in good agreement with experimental observations.