Elektromagnetik çevre kirliliği
- Tez No: 168627
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Elektromagnetik enerji insan vücudu tarafından soğurulduğun da belirli dozajlarda insan sağlığına zararlı olmak tadır. Bu tez çalışmasında, insan vücudunun elektromagnetik enerjiyi soğurma özelliği, bunun neden olabileceği zararlı etkiler ve maruz kalma sınırları teorik olarak ele alınmıştır. Daha sonra, TRT vericileri çevresinde, genel halkın yaşadığı ortamlarda ve telsiz üretilen bir laboratuvarda, 33-900 MHz bandında elektromagnetik alan ölçümleri yapılmıştır, ölçüm sonuçlarından, bazı çalışma ortamlarının insan sağlığı için tehlikeli olabileceği saptanmıştır. Tezin son bölümünde ise, Türkiye koşullarında elektromagnetik çevre kirliliğinin bir değerlendirmesi yapılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When electromagnetic energy is absorbed by human, at certain dosage it becomes hazardous for human health. In this thesis, the absorbtion characteristics of electromag netic energy by human being, the hazardous effects that may occur because of this and the exposure limits for these to occur, are studied theorytically. Then, electromagnetic field measurements in the 33-900 MHz band have been made at the TRT transmitters, at the places where general people live and in a laboratory where transcievers are produced. From the results, it is decided that, some of the working environments may be dangerous for human health. In the last section of the thesis, the electromagnetic pollution of the environments under the conditions in Turkey, has been evaluated and some recommendations are given. ii