Göynük (Bolu) linyitleri maden işletme etüdü
- Tez No: 168626
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFİ KULAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
TT ÖZET Bolu-Göynük-Himmetoğlu linyit yatağının açık işletme sınırları içinde kalan bölümünün günümüz ekonomik ve teknik koşulları gözönüne alınarak optimum değerlendirilme biçiminin belirlenmesi ve linyitlerin petrografik özelliklerinin ortaya çıkarılmasını amaçlıyan bu çalışmada, yatağın tümü ve açık ocak sahası için rezerv ve örtü kütlesi değişik yöntemlerle hesaplanmış, Linyitlerin petrografik yapıları incelenmiş, dekapajda ve kömür çıkarımında uygula nacak en ekonomik sistem saptanmaya çalışılmış, yatırım ve işletme giderleri hesaplanarak projenin rantabilitesi irdelenmiştir. Himmetoğlu linyit yatağının tümü için kesit ve poligon yön temleri ile 42 504 596 ton ve 42 399 511 ton, açık ocak sahası için ise kesit, poligon ve izopak yöntemleri ile sırasıyla 15 860 651 ton, 15 739 217 ton, 17 764 237 ton linyit rezervi hesaplanmıştır. Örtü kütlesi miktarı ise kesit ve poligon yöntemleri ile 99 432 020 m3, 101 035 315 m3 bulunmuştur. Değişik yoğunluk fraksiyonlarındaki kömür örneklerinin pet rografik incelenmesi sonucunda, Büminit, Liptinit ve İnertinit maseral grupları sırasıyla %64.86 - 100, %0-10.81 ve %0-24.32 oranlarında saptanmıştır. Üst Miyosen yaşlı Himmetoğlu kömürleri ortalama yansıtmalarına (%33 + 0,03) göre D.I.N. standartlarında“Yumuşak kahverengi kömür”ya da A.S.T.M. standartlarında“Linyit”safhasında kömürleşme derecesine sahiptir.V Sahada yılda 600 000 ton linyit üretimi, 3 756 000 m3 de- kapaj gerçekleştirilecektir. Dekapajda 10 ve 14 yd3lük ekskavatörlerle ile çalışacak 35, 50, 55, 60,85 s ton'luk kamyon kombinasyonları, yatırım ve işletme giderleri ile indirgenmiş nakit akımı giderlerine göre karşılaştırılmış,“14 yd3'lük Ekskavatör + 55 s ton'luk Kamyon ”sistemi seçilmiştir. Kömür ise 2 ve 4 yd3'lük lastik tekerlekli yükleyicilerle çalışacak 20 s ton'luk Kamyon kombinasyonlarının, yatırım ve işletme giderleri ile indirgenmiş nakit akımı giderlerine göre karşılaştırılması sonucunda diğerlerine göre sırasıyla %42, %37, %19'luk tasarruf sağladığı belirlenen“4 yd3'lük lastik tekerlekli yükleyici + 20 s ton'luk Kam¬ yon”sistemi ile üretilecektir. Projenin faydalı ömrü boyunca 48 004 513 000 TL'lık yatırım yapılması öngörülmüştür. Birini maliyet Kasım 1986 fi- atları ile 12 248 TL/ton'dur. Üretilen birim parça kömürün 7 değişik fiatla satılmasının projenin rantabilitesine olan etkileri irdelenmiş, 25 250 TL/ton satış fiatında rantabilite sağlanmıştır. BU satış fiatında Net Bugünkü Değer (NPV)= 203 061 000 TL, îç Karlılık Oranı (IHR) = 35.33, Fayda/Masraf oranı (B/C) = 1.010 olmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study has been done to determine the optimum benefication forms of the lignite coals in open pit of Bolu-Cröynük-Himmetoğlu with in today's economical and tecnical conditions and to understand petrographioal properties of the Coals, The Total reserve and the overburden in the open pit has been determined with different methods, the petrographioal properties of the lignites has been studied. The most economical system has been tried to be found for the production. The investments and the expenses of the operation have been calculated and the rantability of the project has been determined. For the whole lignite deposits in Himmet oğlu with the poligon and the section methods 42 504 596 tons and 42 399 551 tons, for the open pit field with section, Poligon Isopac methods 15 860 651 tons and 17 764 237 tons of lignites were discovered. The overburden has been discovered with the section and Polygon methods as 99 432 020 m3, 101 035 315 m3. As a result of petrographioal observation of the Coal samples with different densites, it is found that Huminite, Liptinite and Inertinit maceral group's percentages, with the same order, are 64.86-100$, 0-10.81$ and changing between 0 to 24.32$ respectively. Upper miocene aged Himmetoglu Coals with 32+0.03 reflectance, in DIN standards called as soft brown coals and in ASTM standarts it is ranked as lignite.VII 600 000 tons of lignite production and 3 756 000 cubic meter of the overburden will be processed in a Year time. The 10 and 14 cubic yard excavators with the 35, 50, 55, 60, 85 ton truck combinations were compared to each other with respect to investment cost of operation and presend value of cash flow; and a system of 14 cubic yard excavatorst 55 ton trucks is chosen. The coal will be worked with the 2 and 4 cusic yard loaders that have tires. As a result of the Comparison of the investments, expenses of the operation and the present value of Cash flow of the 20 s ton truck Combinations, with the order of 42$, 37$, 19$ conservation providing the "4 cubicyard loaders and 20 s ton truck n system is going to be used and the production will be made with it. For the profitable years of the project, 48 004 513 000 Turkish liras of investments were advised. The cost of each unit, with the price of November 1986, is 12 248 TL/ton. The different 7 selling prices of the produced coal units and the effects on the rantabilities of the project have been analyzed. The 25 250 TL/tons selling price is provided to be rah table. With this selling price Net Present Value (NPV) = + 203 061 000 TL, Internal rate of return (IRH) = 35.83, Benefict cost rate (B/C) becames to be 1.010.