Akkaya Yaylası (Feke-Adana) kömür sahasının jeolojisi
- Tez No: 168642
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VII öz Doğu Toroslar Bölgesinde, Adana ilinin yaklaşık 115 Km. kuzeyinde yeralan inceleme alanında laleozoyik, Kesozöyik ve Senozoyik üst sistemlerine ait otokton kaya birimleri gözlenmektedir. Sistemleri temsil eden kaya bi rimleri çoğunlukla karbonatlar ve kırıntılılar şeklindedir. Saha genel olarak KD-GB yönlü bir antiklinoryum görünümünde olup, faylar ve kırık batları da aynı yönde gelişmişlerdir. Dolayısıyla sahanın KB-GD yönlü streslerin etki si altında kaldığı düşünülmektedir. Sahanın genel yapısına uyumlu olan Liyas yaşlı birimler içerisindeki kömür katmanları da yaklaşık K-G doğrultulu olup, bazen GD'ya bazen de KD'ya 30°-50° arasında değişen eğimler göstermektedir. Yapılan ayrıntılı çalışmalar ve analizler neticesinde inceleme alanındaki kömür madeninin, ısı değerinin yüksek ancak rezervinin çok düşük ve pek çok işletmecilik problemlerinin olması nedeniyle ekonomik açıdan önemsiz olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak bölgedeki diğer kömür yataklarının Tersiyer yaşlı olması ve Akkaya Yaylası kömürlerinin yaşının ise Liyas olarak saptanması nedeniyle, kronolojik yaş açısından ve bu bölgede de liyas yaşlı kömürlerin olabileceğini göstermesi bakımından ayrı bir önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The studied area takes place within East Taurus Region which is 115 Km. north of Adana,there the othoctone- ous rocks of Palaeozoics, Mesozoice and Cainozoics ages are observed. Rock groups of each Geological age are represented by carbonates and detritic arenites.The area has generally an anticlinorium form of NE-SW direction and all the tectonic deformations have developed in the same direction. These fea tures indicate that the area has been influenced by KW and SE compresions.The coal occurences take place at Liassic units which has K-S strike and dipping 30°- 50° SE or some times NE.At the result of deteailed field and laboratory in vestigation the coal occurences do not have economic value due to the small reserves and its mining problems although it has fairly high heating value. Meanwhill it is important in the sense of Geology »because the coal occurences of the region are in the Liassic units although all the other oc curences are Tertiary in age.