Doğu Akdeniz kıyı çizgisi değişimleri
- Tez No: 168645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Deniz kenarlarında ana kayacın bozunması ve bozunma sonucu oluşan parçacıkların akarsu, rüzgar, deniz akıntı ve dalgaları ile belirli bir yere taşınarak bir bölgede toplanıp depo edilmesi sonucu bazı değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Elinizde bulunan en eski hava fotoğraflarının yorumlanması ve kıymetlendirilmesi ile son 30-40 yıllık Akdeniz kıyı kesimin^ deki kıyı çizgisinin deyişimi incelenerek, sedimantasyonun alan olarak hesaplanmasına çalışılmış, bazı yerlerde yıllara göre yüzde olarak kayıp ve kazançlar saptanmıştır. Ayrıca çalışmamızın sonuçları, daha önce Evans (1971) tarafından Karbon-14 yöntemi ile yapılan çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
products formed as a result of weathering of the parent rocks existing at ohort- lines, are transported and deposited by tin-- action of rivers, winds and /sea waves to specific areas and create certain changes. By interpreting and evaluating the oldest aerial photographs that could be provided, the 3O-4O year change of the Mediterranean shore-line due to the Seyhan river was studied and the calculation of the area of sedimentation was attempted. Thus determining losses and gains of land at various spots, during the coarse of years. On the other hand the results of this study were compared with Evans (1971) by C-I4 results of the some area conducted previously.