Kıyı profilinin insansız hava araçları yardımı ile belirlenmesi
Determination of shoreline changes by unmanned air vehicles
  1. Tez No: 514160
  2. Yazar: LEVENT UZUNSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIFAT TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kıyı bölgeleri, doğal ve yapay olayların etkisi altında kalarak ciddi değişimlere uğramaktadır. Meydana gelen değişimlerin nedenleri veya kökenleri, değişimin boyutunu ve kapsamını etkilemektedir. Özellikle kıyı çizgisinin yapay faaliyetler sonucu değiştirilmesi, kıyı alanında ve gerisinde genellikle olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Doğal ve yapay etkiler altında yaşanan değişimi gelişen teknoloji ile farklı yöntemler kullanarak hızlı ve doğru olarak ölçmek büyük önem arz etmektedir. Antalya, Boğaçayı'nın Konyaaltı Plajına deşarj olduğu noktanın Doğu ve Batısında farklı zaman aralıklarında profil ölçümleri alınmıştır. Kıyıda yapılan ölçümler kuzey hattında sahil yolu ile güney hattında kıyı çizgisi arasında kalan alanda gerçekleştirilmiştir. Ölçümler jeodezik ve fotogrametrik olmak üzere iki farklı yöntem ile yapılıp, yöntemlerin sonuçları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Jeodezik yöntem uygulanarak, Batı Akdeniz jeoid düzeltmesi yapılmış GPS verileri kullanılarak, kıyı çizgisinden itibaren kesit boyunca yaklaşık 1 m aralıkla, Konyaaltı Sahil yoluna kadar, dikine X, Y ve Z alımları yapılmıştır. Diğer yöntemde ise; İHA (İnsansız Hava Aracı) kullanılarak, ilgili bölgeden alınmış hava fotoğrafları analiz edilip, yaklaşık 0,25 m aralıkla X, Y ve Z nokta bulutu oluşturulmuştur. Aynı profil üzerinde iki farklı yöntem ile alınmış veriler birbiriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar neticesinde daha geniş çaplı bir çalışma için Boğaçayı'nın Batı ve Doğusunda 1'er km'lik kıyı şeridinde fotogrametrik uçuş gerçekleştirilmiştir. Bu uçuş sonucunda elde edilen fotoğraflardan faydalanılarak nokta bulutu oluşturulmuş, ortofoto harita üretilmiştir. Boğaçay deşarj noktasının Batısında ve Doğusunda 10'ar adet olmak üzere farklı zamanlarda profiller çıkartılarak birbirleriyle kıyaslanmıştır. Elde edilen ortofoto harita 2006 yılında Antalya Bölgesi için yapılmış olan ortofoto harita ile karşılaştırılarak kıyı çizgisi değişim analizi yapılmıştır. Antalya ortofoto haritası verileri ile karşılaştırılarak kıyı çizgisi değişimi de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coastal zones are undergoing significant changes under the influence of natural and artificial events. The causes and origins of the changes define the magnitude and character of consequences. When the origin is artificial, the changes at or behind the coast may ve severe. Whether it is natural phenomenon or manmade impairment, accurate and fast determination of changes is important. In this study, both sides of Boğaçayı outlet of Antalya Konyaaltı Beach was measured. Measurements have made from sea side road to water line. Two methods are used for measurements, as geodesic and photogrammetric. Each method is repeated two times. After ortofoto generation, results of both methods and dates are compared. In geodesic method, profiles are taken with 1 m intervals from road to water line. All measurements are corrected with geodesically corrected points taken with West Mediterranean geoid. Measurements includes X,Y coordinates with Z elevations. In photogrammetric method, UAV (Unmanned aerial vehicle) photos and point clouds taken with 0.25 m intervals. Profiles and representive points of UAV points cloud data compacted in order to detect temporal changes.