Çukurova bölgesi iklim koşullarında pamuk bitkisinin su tüketiminin matematiksel model çalışması ile hesaplanması ve modele ait bazı uyumluluk faktörlerinin değerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 168646
  2. Yazar: TESLİME ARACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEKİN BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada Çukurova Bölgesinde, pamuk bitkisinin su tüketiminin matematiksel modelle hesaplanması ve bu modele ait bazı faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Bunun için bitki ve toprak özellikleri ile meteorolojik verilerden yararlanmaya dayalı bir model çalışması kullanılmıştır; değerlendirmeler bilgisayarda yapılmıştır. Kullanılan modele göre pamuk bitkisinin 1984 yılındaki su tüketimi 577,20 mm bulunmuştur. Arazi çalışmaları sonucunda bulunan su tüketim miktarı ise 544,10 mm'dir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, the determination of water consump tion of Cotton in Çukurova Region by a matematical model, and the determination of some factors used in the model were aimed. The model used, utilizes some crop and soil properties, and meteorological data; Calculations were made on a compu ter. In Çukurova region, according to the 1984 meteorologi cal data and to the Soil Conditions of University Research Farm, the water consumption of cotton crop was found to be 577.20 mm» This value was found to be 544.10 mm with tradi tional methods carried in the field.