Çelik uzay kafes çatı sistemli salon tipi yapıların deprem davranışı
Earthquake response of hall structures with steel space roof system
  1. Tez No: 168692
  2. Yazar: NURİ BİRKAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
u ÖZET ÇELİK UZAY KAFES ÇATI SİSTEMLİ SALON TIPI YAPILARIN DEPREM DAVRANIŞI Ülkemiz topraklarının büyük bir kısmı deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır. Yakın zamanda meydana gelen Marmara 17 Ağustos 1999 (M: 7.4), Düzce 12 Kasım 1999 (M: 7,2), Afyon-Sultandağı 3 Şubat 2002 (M: 6,8), Bingöl 1 Mayıs 2003 (M: 6,3) depremleri özellikle kamu binalarının önemli bir kısmının deprem yönünden risk altında olduğunu göstermiştir. Bu nedenle mevcut kamu binalarının deprem güvenlik durumlarının incelenmesi ve gerekli görülenlerin güçlendirilmesi konusunda yoğun olarak çalışılmaktadır. Bu çalışmada, dört deprem bölgesi ve dört farklı yerel zemini sınıfı için, 3 yapı modeli üzerinde parametrik bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Bütün modellerin kiriş, kolon, perde ve döşeme taşıyıcı elemanları statik projelerine esas olarak boyutlandırılmıştır. Yapıların deprem etkisi altındaki davranışları, davranış spektrumu yöntemine göre SAP2000 ( Three Dimensional Static And Dynamic Finite Element Analysis And Design of Structures ) bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve maksimum deplasmanlar, maksimum taban kesme kuvvetleri, maksimum taban momentlerinin, deprem bölgesi ve zemin sınıfına göre değişimleri incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada, farklı çelik uzay kafes çatı sistemli hal tipi yapılarda, çelik uzay kafes çatı sistemlerinin, temel titreşim periyotlarının, deprem bölgelerinin ve yerel zemin sınıflarının yapının deprem davranışına etkisi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Davranış Spektrumu, Çelik Uzay Kafes Çatı, Deprem
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT EARTHQUAKE RESPONSE OF HALL STRUCTURES WITH STEEL SPACE ROOF SYSTEM A great part of the lands in our country is in the earthquake zone. The earthquakes happened in the recent years like Marmara 17 August 1999 (M: 7.4), Düzce 12 November 1999 (M: 7,2), Afyon-Sultandağı 3 February 2002 (M: 6,8) and Bingöl 1 May 2003 (M: 6,3) showed that, especially a big part of civil structures in Turkey is under risk from the earthquake point of view. Because of this reason, there is an intensive study on the inspection of the safety of civil structures against earthquake and strengthening of them if needed. In this study, a parametric inspection on three types of structural model in four different types of earthquake zones and four different types of local soil characteristics is performed. All bearing elements like beam, column, curtain wall and slabs are dimensioned for their structural designs according to types of models. Behavior of structures under earthquake affect is examined according to response spectrum model using SAP2000 (Three Dimensional Static And Dynamic Finite Element Analysis And Design of Structures) computer program and change in maximum displacements, maximum base shear forces, maximum base moments are examined according to earthquake zones and types of soils. In this study as a result, effects of foundation vibration periods, earthquake zones and local soil classes on the earthquake behavior of steel space roof systems of hall structures are examined. KEY WORDS: Response Spectrum, Steel Space Roof, Earthquake