Farklı çinko içerikli gübre uygulamalarının şeker mısırın (Zea mays saccharata Sturt.) verim ve agronomik özelliklerine etkileri
Effects of the fertilizers with different zinc contents on the yield and agronomic properties of sweet corn (Zea mays saccharata Sturt.)
- Tez No: 168693
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKERİYA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill ÖZET FARKLI ÇİNKO İÇERİKLİ GÜBRE UYGULAMALARININ ŞEKER MISIRIN {Zea mays saccharata Sturt.) VERİM VE AGRONOMİK ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Bu çalışma, İsparta ekolojik koşullarında farklı çinko içerikli gübre uygulamalarının Şeker Mısırın {Zea mays saccharata Sturt.) verim ve agronomik özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla 2004 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Denemede materyal olarak Adapazarı kompozit şeker mısır çeşidi kullanılmış ve Zn uygulaması gerçekleştirilmiştir. Toprağa ve yaprağa Borrechel ticari gübresi çinko sülfat (ZnS04.7H20) kaynağı olarak verilmiştir. Teprosyn F-2498 tohuma bulaştırmak şeklinde uygulanmış ve son olarak da % 1 çinko katkılı 15-15-15 NPK kompoze gübresi toprağa verilmiştir. Araştırma“tesadüf blokları deneme desenine”göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada farklı çinko içerikli gübre uygulamalarında koçan verimi istatistiki olarak etkilenmiş ve en yüksek koçan verimi yapraktan çinko uygulamasında belirlenmiştir. Çinkom gübre kaynaklarının tanedeki N, Cu, Zn ve fitin asidi içerikleri ile protein oranına etkisi önemli bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Şeker mısır, çinkolu gübre uygulamaları, koçan verimi, fitin asidi, mineral besin içeriği
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF THE FERTILIZERS WITH DIFFERENT ZINC CONTENTS ON THE YIELD AND AGRONOMIC PROPERITES OF SWEET CORN (Zea mays saccharata Sturt.) This research was conducted to determine the effects of different Zn application on yield and agronomic characters of sweet corn in İsparta ecological conditions in 2004 growing season. The experiment was arrenged with a complete randomized block design with 3 replicates. Adapazarı composite sweet corn variety were used and different zinc forms applied. The Borrechel commercial fertilizer was pulverized to soil and foliar as Z11SO4.7H2O. Teprosyn F-2498 was inoculated to the sweet corn seeds, and finally 15-15-15 NPK fertilizer with %1 Zn was applied as soil fertilizer. In research, ear yield was affected statistically from different Zn applications and the highest ear yield obtained from the foliar application. The effects of zinc applications were not significant on N, Cu, Zn contents, grain phytic acid concentration and protein ratio in sweet corn. KEY WORDS: Sweet corn. Zn applications, ear yield, phytic acid, mineral nutrient content.