Saf hidrokarbonların ve karışımların kritik özelliklerinin saptanması
Prediction of the critical properties of pure hydrocarbons and their mixtures
  1. Tez No: 168696
  2. Yazar: SADİSE AYŞE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ill ÖZET Saf Hidrokarbonların ve Karışımların Kritik Özelliklerinin Saptanması Bu çalışmada; öncelikle grup katkısı yöntemlerinden Lydersen, Ambrose ve Joback metotları kullanılarak n-parafinler, izoparafinler, olefinler, izoolefinler, diolefinler, sikloalkanlar, alkil sikloalkanlar ve aromatiklerin kritik özellikleri (Tc, Pc, Vc) hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar toplam 144 tane saf hidrokarbon için yapılmıştır. Ayrıca aynı yapılar için kritik özellikler çoklu regresyon yöntemiyle de hesaplanmıştır. Bu yöntemlere ait grafikler çizilerek noktaların birbiriyle olan korelasyonu incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar deneysel değerlerle karşılaştırılarak mutlak hata ve ortalama mutlak hataları bulunmuştur. Grup katkısı yöntemleri ile çoklu regresyon yönteminde elde edilen değerler de karşılaştırılmıştır. Çoklu regresyon yöntemindeki hataların grup katkısındaki hatalardan daha az olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Saf hidrokarbonlar, Kritik özellikler (Tc, Pc, Vc), Grup katkısı metotları, Çoklu regresyon
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Prediction of the Critical Properties of Pure Hydrocarbons and Their Mixtures In this study, firstly group contribution methods of Lydersen, Ambrose and Joback's used to calculate critical properties (TC5 Pc, Vc) of n-paraffins, isoparaffins, olefins, isoolefins, diolefins, cycloalkans, alcyclsicloalkans and aromatics. These estimations were made for 144 pure hydrocarbons. In addition critical properties were calculated for the same substances by using multiple regression method. The graphics which belong to these methods were obtained and the correlation between plots in graphics were investigated. These results which obtained with calculations were compared with experimental data and absolute errors, and average absolute errors were obtained. The results of group contribution methods were compared with the multiple regression method results. It was obtained that, the total errors in multiple regression methods are less than the errors in group contribution methods. KEYWORDS : Pure hydrocarbons, Critical properties (Tc, Pc, Vc), Group contribution methods, Multiple regression