Saf orhanik sıvıların ve ham petrol fraksiyonlarının viskozitelerinin saptanmasında yeni yöntemler
  1. Tez No: 78268
  2. Yazar: HİLAL GÜRBÜZ (YÜCEL)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Saf organik sıvıların (C4-C94) ve ham petrol sıvılarının (C5-C15) 1 atmosfer basınç altında viskozitelerinin hesaplanması için yeni bağıntılar geliştirilmiştir. Saf organik sıvılar için Enskog'un sert küreler için elde etmiş olduğu denklemler ile van der Waals tarafından gazlar için verilen, daha sonra Pitzer tarafından sıvılara uyarlanan karşılıklı haller prensibinden birlikte yararlanılarak yan ampirik bağıntılar geliştirilmiştir. Saf organik sıvıların karışımı olarak tanımlanabilecek ham petrol sıvılarında ise viskoziteyi yoğunluğun (veya özgül ağırlığın) fonksiyonu olarak bulan ampirik bağıntılar geliştirilmiştir. Saf organik sıvı viskoziteleri için geliştirilen yan ampirik yöntem ham petrol sıvılarına da uygulanmıştır. Yan ampirik yaklaşımda, ham petrol sıvılarının viskozitelerinin hesaplanmasında tek bir bağıntı yerine hidrokarbon türlerine (PIANO= parafin, isoparafin, aromatik, naftanik ve olefin) bağlı olarak farklı bağıntılar oluşturulduğunda daha az hatalı sonuç veren bağıntılar elde edilebilmiştir. 1998 yılı yansı da dahil olmak üzere konu ile ilgili yayınlanmış literatürde Enskog sert küre modeli ve karşılıklı haller prensibinin birlikte kullanılarak saf sıvı veya sıvı karışımlarının viskozitelerinin hesaplandığı bir yönteme rastlanmamıştır. Benzer şekilde PIANO bileşiminin çok bileşenli organik sıvı karışımlarının viskozite- yoğunluk ilişkilerinde doğrudan ya da dolaylı yer aldığı korelasyonlar tespit edilememiştir. Ampirik yaklaşımda, hafif ve orta ağırlıkta 75 saf organik sıvının deneysel viskozite değerlerini 1 atmosferde donma noktası ile normal kaynama noktası sıcaklık aralığında bulabilmek amacıyla Andrade eşitliğine benzer bir yöntem uygulanmıştır. Bu metod çerçevesinde, deneysel viskozite-sıcaklık tabloları ile kritik özellikler kullanılarak, viskoziteyi indirgenmiş sıcaklığın fonksiyonu olarak veren bağıntılar, her saf organik sıvı için ayn ayn regresyon analizi uygulanarak bulunmuştur. Bu işlem 21 n-alkan ve isoalkan, 16 alken ve alkadien, 21 aromatik hidrokarbon ve 17 sikloalkan yapısındaki saf hidrokarbona uygulanmıştır. Ortalama mutlak hatalar alkanlar (C4-C20) için % 1.60, alkenler (C4-Cı8) için % 1.00, aromatik hidrokarbonlar (C6-C22) için% 2.42 ve sikloalkanlar (C5-Cı8) için % 1.14 olarak bulunmuştur. 75 saf organik sıvı için ortalama mutlak hata ise % 1.60' dır. Yan ampirik yaklaşımda, 75 organik çok atomlu saf sıvı ile aynı şartlardaki tek atomlu organik sıvının indirgenmiş viskoziteleri arasındaki farklar, Enskog sert küre modeli ve karşılıklı haller prensibi birlikte kullanılarak geliştirilen yeni bir yöntemle fark fonksiyonları kullanılarak hesaplanmıştır. Oluşturulan dört ayrı korelasyon (alkan, alken, aromatik ve sikloalkan) ile kabul edilebilir hata düzeyinde viskoziteler hesaplanabilmektedir. Hesaplanan yan ampirik viskozite değerleri 0.45
Özet (Çeviri)
SUMMARY New correlations have been developed to calculate viscosities of pure organic liquids (C4-C94) and petroleum fractions (C5-C15) at 1 atmosphere. The new semi empirical method proposed for pure organic liquids is based on both Enskog's hard sphere theory and the principle of corresponding states. For petroleum fractions, which can be considered as mixtures of pure organic liquids, viscosity has been empirically correlated with the density (or spesific gravity). The semi empirical approach developed for pure organic liquid viscosities has been applied to petroleum fractions as well. Within this frame the n- and iso- paraffinic, aromatic, naphthenic and olefinic hydrocarbon (PIANO) contents of the petroleum fractions have been indirectly incorporated into the computational analyses. Literature survey performed till May 1998 has revealed that both theories (Enskog and corresponding states) together have not been applied elsewhere to either pure organic liquids or petroleum fractions within the frame of viscosity correlations. Similarly, no published studies have been found where the PIANO analyses are directly or indirectly included in the correlations. The empirical approach based on the Andrade equation has been applied to 75 pure organic liquids. Within this frame empirical viscosity-temperature data of pure organic liquids (C4-C22), has been utilised to develop correlations similar to the Andrade equation for each pure organic liquid separately in order to predict viscosities as a function of the reduced temperature within a wide temperature range. Average absolute deviations of the developed correlations are found to be 1.60%, 1.00%, 2.42% and 1.14% for n- and iso-alkanes (C4-C20), alkanes (C4-C18), aromatics (C6-C22) and cycloalkanes (C5-C18), respectively. The average absolute deviation is 1.60% for 75 hydrocarbons between their freezing and boiling points. In the proposed new semi empirical approach, Enskog's hard sphere theory and the principle of corresponding states has been utilised together to calculate the deviations of 75 polyatomic organic liquid viscosities from the predictions based on monatomic ones. Four different polynomial correlations were developed for alkanes, alkenes, aromatic hydrocarbons and cycloalkanes separately to calculate the viscositycorrections of each organic liquid under investigation in terms of normal boiling point and critical properties. The viscosities calculated via this method are associated with 2.63%, 2.76%, 4.09% and 6.51% absolute average deviation from the empirical data for n- and iso-alkanes (C4-C2o), alkanes (C4-C18), aromatics (C6-C22) and cycloalkanes (C5-C18), respectively, within a temperature range of 0.45