TV verici antenlerinde otomatik uyumlandırma
- Tez No: 168710
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İÜ ÖZET Verici/aktarıcı sistemlerde/ sistemle anten arasında empe- dans uyumunu sağlayarak, sistem verimini maksimuma çıkart mayı amaçlayan bu çalışma III. Bandda (170-230 MHz )1.5 W lık RF güç katı için tümüyle otomatik kontrollü olarak gerçekleşti rilmiştir. Anten empendansının frekansa ve çevre koşullarına bağlı olarak değişmesi sistemle anten arasında empedans uyumsuzluğu yaratır.* Empedans uyumsuzluğu sistemde güç kaybına neden olur, sistemin verimini düşürür. Empedans uyumsuzluğundan kaynaklanan güç kaybını azaltmak için sistemle anten arasın da uyumlandırma devresinin yer alması zorunludur. Uyumlandırma devresi, frekans ve çevre koşullarıyla değişen anten empedansını, çalışma bandı içerisinde sistemin çıkış empe- dansına dönüştürerek uyumsuzluğunu minimuma indirir. Var olan sistemlerde kullanılan uyumlandırma devrelerinin, kont rolü elle ya da adım motorla (step motor) yapılmaktadır. Bu çalışmada varikap diyot kapasitesinin gerilimle değişme özelliğinden yararlanarak, uyumlandırma devresi gerilim kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. Uyumlandırma devresiyle birlikte sistem III. Bandda ve yük empedansının 25 &- 75 S^değişim aralığında test edilmiş ve en kötü durumda VSWR
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this thesis, the studies Carried out on the design and realization of an antenna matching network which provides impedance matching between antenna and transmitter/trans- poser systems for maximum power transmission. The antenna matching network was realized for using in Band III and adjusted automatically. The control of antenna impedance is difficult, since the antenna impedance changes depending on frequency and sur rounding conditions. A mismatched system suffers from was te of power and decreasing of efficiency. An antenna matc hing network is useful to overcome waste of power. The matc hing network transforms the antenna impedance to output im pedance of system in the operating band. So mismatching bet ween antenna and system is decreased to a minimum level. Matching networks are controlled by manually or using step motors in the present systems. In this thesis, by using voltage-variable capacitance diode whose capacity changes with reverse voltage applied on diode, the matching network is succecled. System including matching network was tested in Band III, using dummy load for changing antenna impedance range from 25-75 ft. It was obtained thatvSWR better than 1.3 for worst conditions.