Radyo frekans radyasyon (RFR) kaynakları, ülkeler ve uluslararası kurumların standartları, Türkiye'de durum ve bir pilot bölge radyasyon hesaplaması
Radio frequency radiation sources, standards/guidelines of countries and international organizations, Turkey's situation and radiation calculation of a pilot region
- Tez No: 111374
- Danışmanlar: DR. AYŞE G. CANSEVEN, PROF.DR. NESRİN SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
8. ÖZET RADYO FREKANS RADYASYON (RFR) KAYNAKLARI, ÜLKELER VE ULUSLARARASI KURUMLARİN STANDARTLARI. TÜRKİYE'DE DURUM ve BİR PİLOT BÖLGE RADYASYON HESAPLAMASI Dünya uzun yıllardır iyonizan radyasyon kaynaklarından korunma politikaları üretmeye çalışırken, hızla yayılan ve günlük yaşamın bir parçası haline gelen Non-İyonizan radyasyon kaynaklarının da insan sağlığı için tehlike oluşturmaya başladığını farketmiştir. Non-İyonizan radyasyon kaynakları nelerdir? Yüksek gerilim hatları, evde ve işyer lerinde kullanılan tüm elektronik aletler, TV ve radyo vericileri, elektrikli trenler, cep telefonları, baz istasyonları, radarlar, mikrodalga fırınlar, uydu sistemleri, solaryum cihazları, tıbbi uygulamalarda MRI ve diatermi cihazları hepsi birer Non-İyonize radyasyon kaynağıdır. Bu çalışmada öncelikle Non-İyonizan radyasyon kaynaklarından radyo frekans (RF) ve mikrodalga (MW) radyasyon kaynaklarına yer verilmiş, Non-İyonize radyasyona dünyanın ve Türkiye'nin yaklaşımı ve korunma için geliştirilmiş önlemler anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde yerleşim birimlerinde RF radyasyonun hesaplanması amaçlanmış ve pilot bölge olarak Yenimahalle Şentepe - Dededoruk tepesinde bulunan 64 adet TV ve radyo vericisi ve bir adet baz istasyonunun bulunduğu bölge seçilmiştir. Bu açıdan çalışma ülkemizde bir ilki oluşturmaktadır. RF hesaplaması için RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu)'den elde edilen teknik bilgiler Yenimahalle Belediyesi' nden alınan bölge krokisine yüklenerek antenlerin altında, yaklaşık olarak merkez konumundaki bir evde radyasyon hesaplaması yapılmıştır. Çalışmaya, baz istasyonu ve bazı vericilerden kaynaklanan radyasyon dahil edilmemesine rağmen, bölgedeki radyasyon miktarının, izin verilen standardın yaklaşık % 400 üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bölgede yapılan analizde. TRT vericileri haricinde uyarıişaretleri, çit vs kullanılmadığı ve antenlerin birçoğunun evlerin yakınlarında ve yetersiz yükseklikte olduğu gözlenmiştir. Ülkemizde Non-İyonize radyasyon kaynakları ve sağlık etkileri geniş kitlelere ilk defa 1999 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı' nın düzenlediği“Bilişim Toplumuna Giderken Elektomanyetik Kirlilik Etkileri Sempozyumu 1999”ile ulaşmıştır. Aynı yıl Türkiye; yine Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı' nın katılımı ile Non-İyonizan Radyasyon Uluslararası Proje ve toplantılarında (WHO-EMF Electromagnetic Field Project-Elektromanyetik Alan Projesi, ICNIRP - International Commission on Nonionizing Radiation Protection) temsil edilmiş ve akabinde Avrupa Birliği ülkelerinde yasalaşan uluslararası Non-İyonizan radyasyondan korunma kurallarının Türkiye'de de yasalaşması için uzun soluklu bir mücadele başlatmıştır. Bunun sonucunda 2001 yılı Temmuz ayında Türkiye'de Non-İyonizan radyasyondan korunma yönetmeliği hazırlanmış ve Telekomünikasyon Kurumu' nca yayınlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı yönetmeliğin hazırlanmasında aktif rol almıştır. Bu yönetmelik 10 kHz -60 GHz aralığında çalışan sabit telekomünikasyon cihazlarından kaynaklanan elektromanyetik alan şiddeti limit değerlerinin belirlenmesi, ölçüm yöntemleri ve denetlenmesine ilişkin kuralları içermektedir. Yönetmelik genel halk maruziyeti için Non-İyonizan radyasyon seviyelerini belirlemiş olup, işyeri maruziyeti sınırlaması henüz, yapılmamıştır. Bu yönetmelikle AB (Avrupa Birliği) ülkelerinin çoğunda kabul edilen standart değerin 4- katı daha az bir değer tek cihazdan kaynaklanan elektromanyetik alan sınır değeri olarak ülkemizde kabul edilmiştir. Bu ülkemizin konuya bazı AB ülkelerinden daha duyarlı yaklaştığını göstermesi açısından önemli ise de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı'nın önerdiği standartlarla kıyaslandığında 2.5 katı daha yüksektir. ABD ve Avrupa'da Non-İyonizan radyasyondan halkın ve çalışanların korunması için geliştirilen standart değerlerin yanı sıra. gerek baz. istasyonu ve gerekse TV ve radyo verici kulelerinin yerleşimi hakkında da yaptırımlar getirildiği görülmektedir. Bu yaptırımlarda kalelerin halktan ne kadar uzaklıkta olması gerekliliği, yüksekliği, uyarı işaretleri vebir kulenin birden fazla verici anten tarafından kullanılması gerekliliği vs belirtilmektedir. Ülkemizde yapılan çalışmaların da bu açıdan detaylandırılması gerekmektedir. Bu çalışmada hesaplanan radyasyon değerleri Yenimahalle Şentepe - Dededoruk Tepesinde konu ile ilgili acil önlemler alınması gerektiğini göstermektedir. Bölge yeniden ele alınmalı, antenlerin halktan uzak başka bir bölgeye taşınması gündeme alınmalıdır. Bu yeni bölgede ise vericilerin kuleleri ortak kullanımı ve halkın yeterli uzaklıkta yaşaması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
-97- 9. SUMMARY RADIO FREQUENCY RADIATION SOURCES. STANDARDS / GUIDELINES of COUNTRIES AND INTERNATIONAL ORGANIZATIONS, TURKEY'S SITUATION, and RADIATION CALCULATION OF A PILOT REGION While the world has been developing policies for protection from Ionizing Radiation sources, Non-Ionizing radiation sources have become a portion of our daily life and they created a new concept such as health hazards of Non-Ionizing radiation and protection approaches. What are the Non-Ionizing radiation sources? Power lines, electronic equipment used at homes and offices, TV and radio transmitters, electric trains, mobile phones, base stations. radars, microwave ovens, satellite systems, solaryum machines (sun lamps), medical applications such as MRI and diathermy units etc all are all Non-Ionizing radiation sources and most of these sources radiate RF energies. Non-Ionizing Radiation sources and health effects were introduced to Turkish people with a symposium entitled "Going to Information Society, Electromagnetic Pollution Effects Symposium IW9W. This symposium was organized by Biophysics Department of Gazi University Medical Faculty. After the symposium, Turkey is represented at the International Non-Ionizing Radiation Project and its meetings (WHO-EMF World Health Organization Electromagnetic field Project ICNIRP. International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection) with the same department. In the scope of this project the scientific committee of '.CNÎÎIP p repared a guideline at 0-300 GHz range. Then European Commission gave this guideline-98- a legal property by stating that all member countries should obey the guideline. On July 2001, ] Turkey published a regulation by Telecomminication Association which have standard values less than the ICNIRP 1988 guidelines for RF exposure. The regulation occupied the standards for 10 kHz - 60 GHz frequency range for only general public exposure. For occupational exposure no regulation is prepared in Turkey yet. At the first part of this study, RF (Radio Fequency) and MW (Microwave) radiation sources. World's and Turkey's approaches to Non-Ionizing radiation and protection and precautions are presented. At the second part, the calculation of RFR (Radio Frequency Radiation) in a chosen pilot area is realized first time in our country. We calculated RF radiation at Yenimahalle Şentepe - Dededoruk Hill in Ankara which have 64 different TV and radio towers and one base station. Using the technical data obtained from RTÜK (Radio and Television Top Committee) and Yenimahalle Municipality, we have found that at that region, the radiation is more than 400 % higher than the permitted standards of Turkey, although the base station and some of TV and radio transmitters are not included in the calculations, since their technical information were not available. It was observed that there arc no warning signs, fences etc. around transmitters except the ones belonging TRT. Most transmitters are settled near homes and their height arc found insufficient. In the USA and Europe, besides putting the RF standards, they also have rules about sitting radio and TV towers and base stations, such as minimum distance from the places where people live, height of the towers, wanting signs, sharing of a tower for more than one antenna etc It can easily be seen that our country needs more detailed studs' on the topic. Urgent precautions should be taken at Yenimahalle Şentepe - Dededoruk Hill related with RF radiation The region should be analyzed with a new approach, like moving all the antennas to another region and sharing the same tower for more than one antenna instead of putting lower for every antenna etc.