Kepçe kulak deformitelerinin düzeltilmesinde perkütanöz sutur otoplasti tekniğinin geleneksel yöntemlerle karşılaştırılması
Comparison of incisionless percutaneous suture technique with traditional methods in otoplasty
  1. Tez No: 390038
  2. Yazar: MUHAMMET YENİAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN KAYABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızda kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi için uyguladığımız geleneksel yöntemler (G.Y.) ve perkütanöz sutur otoplasti yöntemini (P.S.O.Y.) operasyon süresi, etkinlik, rekürrens, komplikasyon oranı ve hasta memnuniyeti açısından karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2010 - Nisan 2014 tarihleri arasında yaşları 5 ile 31 arasında değişen ve kepçe kulak deformitesine bağlı yakınlamalar ile polikliniğimize başvuran 74 hastada (37 bayan ve 37 erkek) toplam 145 kulak (71 bilateral ve 3 unilateral) aynı cerrah tarafından opere edildi. Hastalar uygulanan cerrahi tekniğe göre iki gruba ayrıldı. Geleneksel yöntem kullanılarak opere edilen 32 hasta birinci gruba (G.Y. grubu), perkütanöz sutur otoplasti yöntemi kullanılarak opere edilen 42 hasta ise ikinci gruba (P.S.O.Y. grubu) alındı. Aurikulosefalik mesafe 3 farklı noktadan preop ve postop 1.hafta 1. ay, 3. ay, 6. ay, 12. ayda ölçüldü. Hasta memnuniyeti vizuel analog skala (V.A.S.), Glaskow benefit inventory (G.B.İ.), Glaskow children benefit inventory (G.C.B.İ.), 5-likert type skale (L.T.S.) olmak üzere 4 farklı anket skalaları kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: İki grup arasında yaş ve cinsiyet bakımından istatistiksel olarak önemli fark bulunmadı. P.S.O.Y. ile opere edilen kulaklarda ortalama operasyon süresi, G.Y.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: We aimed to compare the traditional surgical method (T.M.) and percutaneous suture otoplasty technique (P.S.O.T.) for correcting prominent ear deformity in terms of duration of operation, effectiveness, recurrence, complication rate and patient satisfaction. MATERIALS AND METHODS: Same surgeon operated 145 ears (71 bilateral, 3 unilateral) in 74 patients (37 male and 37 female) who attended to our outpatient clinic with prominent ear deformity between January 2010 and april 2014. Patients divided into two groups according to their type of operation. The first group consisted of 32 patients who underwent otoplasty with traditional surgical method (T.M. group) and the second group consisted of 42 patients who underwent percutaneous suture otoplasty surgery (P.S.O.T. group). The auriculosephalic distance measured from three different points preoperatively and postoperatively in first week, first month, third month, sixth month and twelfth month. Patient satisfaction measured using 4 different questionnaire like visual analog scale (V.A.S.), Glasgow benefit inventory (G.B.I.), Glasgow children benefit inventory (G.C.B.I.), 5-likert type scale (L.T.S.). FINDINGS: There was no statistically significant difference between two groups in terms of age and gender.