İçel-Gülnar Akkuyu ve Çamalanı nükleer santral yerlerinin hidrolojik ve hidrojeolojik incelemesi
  1. Tez No: 168717
  2. Yazar: TANJU BAŞARAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPARSLAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
IV QZET Akkuyu ve Çamalanı Nükleer Enerji Santral yerlerini kapsa yan bu çalışmada; santral yapılarının yerleşimine ilişkin hidrolojik ve hidra jeolojik parametrelerin (drenaj kanalı debisi, yeraltısuyu kimyası, hidrolik iletkenlik v.b.) belirlenmesi amaçlanmıştır. İnceleme alanında dolomit, kireçtaşı, çamurtaşı, şeyl, kum- taşından oluşan karışık ve heterojen bir akifer sistemi vardır. Ana akiferleri Büyükceceli Formasyonu (orta-üst Devoniyen) ve Akdere Formasyonu (üst Devoniyen)üyeleri oluşturur. Yeraltısuyu tabaka yüzeyleri, kırıklar, eklemler ve karstik boşluklarda tutulur ve hareket ederler. Çalışma alanı Akdeniz İkliminin etkisi altında olup yoğun orografik yağış yağmur şeklinde iner. Kısa süreli yeraltı suyu seviyesi değişimlerinde gel-git olayı kıyıya yakın kuyularda etkisini gösterirken uzun süreli değişimlerin ana kaynağı yağıştır. Akif er parametreleri kademeli pompa deneyi, pompalama ve yük selim değerlerinden elde edilmiştir. Hidrolik iletkenlik değerleri akiferlerin orta derecede geçirgen olduklarını göstermiştir. Kıyıya dik iki hat üzerinde pompaj öncesi ve sonrası elektriksel iletkenlik ölçümleri alınarak tatlı su- tuzlu su girişim yüzeyi belirlenmiştir. Yerinde ve labaratuvarda yapılmış analizler sonucunda yeraltısuyu kalitesi tespit edilmiş ve Çamalanı koyu akiferi suyunun betona ve çeliğe etkisi belirlenmiştir. Buna göre temel kazısı sırasındaki yeraltısuyu drenaj şekli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is aimed ta provide data an the hydrala- gical and hydrogeolagical parameters, such as the dischar ge of the drainage canal, groundwater chemistry, hydraulic conductivity, far the siting af the structures af the Akku- yu and Çamalanı Nuclear Power Plants. The site area is underlain by a complex and heterogeneous aquifer composed of dolomites, limestones and sandstones intercalated with mudstones and shales. The main aquifer is composed of the members of Büyükeceli Formation (Middle- Upper Devonian) and Akdere Formation (Upper Devonian). The groundwater is stored and transmitted through the bedding planes, fractures, joints and karstic openings. The study area is under the influence of the Mediterranean climate where frequent orographic precipitations prevail. Short-term groundwater level fluctuations due to tidal ef fects are observed within the wells that are located clase to the shoreline; where as, long term fluctuations are cont rolled by precipitation.' The aquifer parameters are determined through steppumping and recovery tests. The hydraulic- conductivity values sug gest that the aquifer has a medium permeability. Salt water- fresh water interface is determined through electrical con ductivity profiles taken before and after pumping tests a- long two rows of wells that are aligned perpendicular to the shoreline. The groundwater quality is determined fromVI the tests conducted in-situ and the laboratory. At the Çamalanı, the tests results are evaluated in terms of their effects on the concrete and on the steel. The drainage of the groundwater during foundation excavation is discus sed.