Başak 12 ve Başak 17 traktörlerinin iş yetenekleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 168716
  2. Yazar: ARMAĞAN KARAZİNCİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALAETTİN SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
40 6. ÖZET Tarımsal mekanizasyonda kuvvet kaynaklarının basında traktör gelmektedir. Tarımsal üretimde genel alarak mekanizasyon araçları içinde traktörün maliyet açısından da önemi büyüktür. Bu nedenle uygun güçtü bir traktörün seçilmesi, mekanizasyanun optimizasyonunu sağlar, ülkemizdeki islenebilir alanların % 40' mn 50 da'/nın altında olduğu düşünülürse, geliştirilecek üretimi durdurulan B-12'nin mevcut sorunlarınınbüyük yararlar sağlanabileceği tahmin edilmektedir. Bu anlayışla Bölümümüzde başlatılan çalışmalarda B-12 traktör motoru 17 BG bir motorla değiştirilmiştir. B-17 alarak adlandırılan bu yeni traktörün, B-12 ile kıyaslamasını amaçlayan bu çalışmada traktörlerin değişik koşullarda hızları ve çeki kuvvetleri ölçülmüş ve çeki güçleri hesaplanmıştır. Ayrıca her iki traktörün ağırlık merkezinin koordinatları saptanmış, patinaj oranlarının hesabı yapılmış ve kuru beton koşullarda değişik viteslerde fren etkinlikleri, dönme dairesi çapı ve dönme genişliği değerleri de ölçülmüştür. Sonuç olarak küçük tip traktör kullanacak tarım işletmelerinin tarla ve yol koşullarında değişik hız ve güç kademelerine olan gereksinimi.dikkate alınırsa ortaya çıkan B-17 traktörünün küçük işletme koşullarına daha uyumlu olduğu söylenebilir. Ayrıca üretici kuruluş tarafından B-17 traktörünün kolay ve çok yönlü kullanımını sağlamak amacıyla bazı sorunlarının giderilmesi gereklidir. Nitekim, üretici kuruluş bu gerçeği dikkate almış ve gerekli değişiklikleri yaparak yeni bir B-17 traktörünü piyasaya sürmek üzeredir.
Özet (Çeviri)
41 7. SUMMEY Tractor is the most important source of the energy for agricultural mechanization. In the agricultural production, tractor is also important from the direction of cost among the general mechanization equipments. So to be chosen of a tractor in the suitable power provides the optimization of mechanization. If it is thought that 40 % of the cultivated ffil'dau la Turhoy Iw IjmIhw \.\m. )<> da, by l.|>« wul vl n$ Ihö wxltttiug jjıaUl«ınö OT Ba$ak-12 which has being kept on the production, it is estimated that great advantages can be obtained. In this general approach, by the studies which has being started in our department, the engine of B-12 tractor was changed with a 17 HP engine. In this study that the comparing the new tractor which is called B- 17 with B-12 tractor hed been intented, the speeds and the draft forces of the tractors in different conditions were measured, and their draft powers was calculated. In addition it was done the stating of their central of gravity and the calculating of their skidding scales, and also the brake effectiveness in different gears was stated on dry concrete conditions. The act of turning circle diameter and the turning width was also measured.. As a result, if it is taken care take the necessity of agricultural departments which will use a small type of tractor to the different levels of speed and power on field and road circumstances, it can.be said that B-17 tractor, which was arisen, is more adaptable to the small farm conditions. Besides, by the purpose to provide the using of B- 17 tractor easily and extensively by th producer establishment. Thus the producer establishment had taken into consideration this truth, and by doing the nüc