Embedded WEB server based home appliance networks
Gömülü WEB sunucuları bazlı ev cihaz ağları
- Tez No: 168734
- Danışmanlar: PROF. M. REHA CİVANLAR, YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZETÇE Günümüzde elektronik aletlerin çoğu güçlü mikrodenetleyiciler içermektedir. Söz konusu cihazlara web sunucuları ekleyerek, web sayfalan şeklinde kullanıcı arayüzleri oluşturmak hem düşük maliyetli olacaktır hem de İnternet üzerinden cihaz kontrolü sağlanacaktır. Üreticiler maliyetleri düşürmek için kullanıcı arayüzlerinde bir düğmeye birden fazla fonksiyon yüklemektedirler ve bu nedenle arayüzler karmaşıklaşmaktadır. Web sayfalan şeklinde oluşturulan arayüzlerin maliyetleri düşük olduğu için kolay anlaşılır arayüzler oluşturulacaktır. Aynı zamanda, donanımsal kullanıcı arayüzleriyle kıyaslandığında, web sayfası tabanlı arayüzlerde gerektiğinde değişiklik yapmak çok daha kolaydır. Bu tezde yeni bir teknik yaklaşımla akıllı cihazların Internet üzerinden kontrol edilmesi ve cihazların bir ağ yapısı altında toplanarak birbirlerinin fonksiyonlanndan faydalarımdan anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Powerful microcontrollers are used as parts of most home and office appliances of today. Integrating web servers to these intelligent devices will aid in controlling such devices over the Internet and also creating user interfaces for them in the form of web pages. Assigning multiple functionalities to a single button help manufacturers economize user interfaces but, this makes them more complicated. Since the cost of web-based interfaces is considerably low, they can be used to provide the infrastructure for the design of simple and more user-friendly interfaces for household appliances. Also, a web page based interface is much easier to change, when needed, as compared to a hardware interface. This paper presents a novel approach to control devices over the Internet and to form device networks such that their components can make use of one another's services and functions while improving on user interfaces. The approach is used to create our prototype system, in which the main contributions are its lightweight design, automatic configuration and utilization of widely available network protocols of TCP/IP and HTTP. IV