Domateslerde hormon, sarsma ve soğutlatma uygulamalarının meyve tutum ve kalite üzerine etkileri
- Tez No: 168783
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
oz Kuzey iklimlerinde, kış aylarında seralarda yetiştirilen domateslerde, doğal tozlanma zayıf ve bunun sonucu olarakta mey ve tutumu çok düşüktür. Bu amaçla, Adana koşullarında yapılan bu denemelerde meyve tutumu ve kalitesini artırmak amacıyla yaygın olarak kullanılan 2,4-D'nin 2,5 ppm'lik konsantrasyonu bütün çe şitlerde önemli derecede olumlu etkiler göstermiştir. Domates bitkilerinin çiç eklenme dönemlerinde sarsılmaları meyve tutumu açısından kayda değer bir etkide bulunmamıştır. Aynı şekilde bitkilerin fide halinde iken soğuklatmaya tabi tutul maları da verim ve kalitede önemli bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Mediterranean coastal line of Turkey, in winters, the pollination of greenhouse grown tomatoes is very poor. Thus fruit set is too weak. For this purpose, in the experiments which were done in Adana conditions, 2,5 ppm 2,4-D gave positive results in all the varieties used. Shaking of the tomatoe plants during the flowering period, didn't give an efficient effect for fruit setting. ;J0n the other hand, exposing the young seedlings to chilling didn't show any important differences for the yield and quality.