Zemin iyileştirme yöntemleri ve yer altı su seviyesinin düşürülmesinde well-point metodunun Kırıkkale iline uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Ground improvement methods and well-point method in lowering ground water level and evaluation of applicability in Kırıkkale
- Tez No: 168796
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET ZEMİN İYİLEŞTİRME YÖNTEMLERİ VE YERALTI SU SEVİYESİNİN DÜŞÜRÜLMESİNDE WELL-POINT METODUNUN KIRIKKALE İLİNDE UYGULANABİLİRLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ TOPRAK, Baran Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü inşaat Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman: Prof. Dr. Mustafa Yılmaz KILINÇ Ocak 2005, 91 sayfa Yapıların, statik ve dinamik etkilere dayanımı, bir mühendislik esasıdır. Çerçeve sistemlerinin, kuvvetlere karşı güvenliliği, yapı ömrü açısından, tek başına yeterli değildir. Yapı-zemin etkileşiminin iyi analiz edilmediği hallerde, asıl yıkıcı etkinin zeminden kaynaklandığı, deprem kuşağındaki ülkemizde bir gerçektir. Bu tez çalışmasında, zemin iyileştirme yöntemlerinin amacı uygulanış şekilleri incelenmiş, zemin iyileştirme yöntemlerinden, well-point sistemi irdelenmiştir. 2000-2004 yılları arasında Kırıkkale ilinde yapılmış olan zemin etüt çalışmalarının bir çoğu tablo haline getirilmiştir. Bu veriler mahalleleregöre ayrılmış, bu verilerin doğrultusunda well-point sistemiyle zemin iyileştirme önerileri yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Well-point sistemi, Yer Altı Su Seviyesi, Zemin İyileştirme Yöntemleri, Kırıkkale ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GROUND IMPROVEMENT METHODS AND WELL-POINT METHOD IN LOWERING GROUND WATER LEVEL AND EVALUATION OF APPLICABILITY IN KIRIKKALE TOPRAK, Baran Kırıkkale University Institute of Science and Technology Department of Civil Eng., M. Sc. Thesis Advisor: Prof. Dr. Mustafa Yılmaz KILINÇ January 2005, 91 pages Stuructural stability and safety against static and dynamic forces is a basic principle of construction engineering. Safety against forces on frame systems, is not only enough for building life. In a condition of not well analysed, if the interaction between construction and ground, serious problems affecting stuructural stability and safety may occur, especially in earthquake zones inculuding our country. In this thesis; aim and application of common ground treatment methods and well-point systems were investigated. Number of the ground investigations made between 2000 and 2004 years, in Kırıkkale city, made as mcharts. This datas listed by.quarters and ground treatment suggestions by well-point method were made. KEY WORDS: Well-point System, Ground Water Level, Ground Treatment Methods, Kırıkkale iv